TechnoSehir

Youtuberların Kazancı Ne Kadar, Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Youtuberların Kazancı Ne Kadar, Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Son dönemlerde bu soruyla sizin de sık sık karşılaştığınızı tahmin edebiliyoruz. Ve belki merakınızı yatıştırmak belki de size bir ilham olması açısından bu yazıyı kaleme almak ve bu konu ile ilgili tüm sorulara cevap vermek istedik. Tabii ki bir sonra ki yazılarımız olan “Youtuber Olmanın Püf Noktaları Neler” ve “Youtuber Olmak İçin Sahip Olmanız Gerekenler” gibi 2 tane bu konuya yakından ilgi duyanlara yazıyı da sizlerle paylaşacağız. Eğer hazırsanız dudağınızı uçuklatacak Youtuber Gelirlerine hep birlikte göz atalım.

İşte Youtuberların Kazancı Ne Kadar, Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor? sorusunun cevabı…

Popüler sosyal medya araçlarından olan Facebook, Twitter ve Instagram fenomenlerine göre daha fazla para kazanan son zamanların en dikkat çeken kişilerinden olan Youtuberlar, gerçek anlamda, duyduğunuzda Hadi Ordan! Asla Olamaz! gibi tepkiler vereceğiniz büyük paralar kazanmaktadır. Türkiye’de de günümüzde yavaş yavaş bazı fenomen diyebileceğimiz Youtuberlar piyasada varlığını göstermeye başlasa da İngiltere ve ABD gibi ülkelerde bu iş ciddi ciddi bir mesleğe dönüşmüş durumda.

[affiliate_news id=”5745″]

Bu yazımızda bazı yasal nedenlerden dolayı kimin ne kadar kazandığını belirtmekten kaçındık. Bu yüzden genelleme yapma yolunu seçtik. Zira birçok insan gibi Youtuberlar da gelirlerinin konuşulmasından haz edemeyebilir. Dolayısı ile kişi bazında değerlendirmeyi doğru bulmadık!

Youtuberlar genellikle sahip oldukları aboneler ile övünürler. Zira bu abonelerin her biri tıklama demek ve her tıklama da doğal olarak para demek. Bir Google Account hesabı açtırdıktan sonra Youtube’dan oluşturabileceğiniz bir kanala sahip olarak işe başladığınızda size ait bir alan açılır. Ve bu alana dilediğiniz süre içerisinde videolar eklemeniz istenir. Bu videoların belirli yerlerine reklamlar koyabilirsiniz. Bu reklamlar en çok kazandıran yöntemlerdir. Ve açılan her reklama Youtuberlar para almaktadır. Tabii ki tıklama başına da para kazanmak mümkün. Yüklediğiniz her video için her 1.000 tıklamaya yaklaşık 2 dolar alınmakta. Ve her 1.000 reklama da 2 dolar gibi bir rakam almak mümkün. Tabii ki yorum ve beğenilerden de para kazanılmaktadır. Her 1.000 Yorum ve Beğeni de 10 dolar demek.

Gördüğünüz gibi Youtube, daha fazla hedef kitleye hitap etmek ve videoların sürdürülebilir olmasını sağlamak için büyük teşvik primleri vermektedir. Düşünsenize günde 1 video yüklediğinizi. Şimdi gelin asıl soruya cevap verelim.

Bir Youtuber sahip olduğu 2 milyon takipçiye sürekli olarak içerik oluşturmuş olsun ve bu içerikleri haftada 2 defa yayınlasın. Her video 1 milyon kez tıklanacak olsun ve 1 milyon reklam dönüyor olsun. Aynı zamanda 20 bin beğeni ve yorum alsın (Toplamda). Bu durumda kaba taslak; 2.000 dolar tıklama, 2.000 dolar reklam, 200 dolar da beğeni ve yorum yani totalde 4.200 dolar demek. 2 video için bu rakam 8.400 dolar ediyor. Aylık 33.000 dolar civarında bir rakam (Yuvarlanmıştır). Yani TL cinsinden 120 bin TL üzeri bir rakamdan bahsediyoruz. Tabii ki adını açıklamak istemediğimiz daha doğrusu mecbur kaldığımız 2 Youtuber’ın sahip oldukları 4 milyonun üzerinde takipçisini de düşünürsek ortaya nasıl bir rakamın çıktığını hayal bile edemezsiniz? Peki siz bunu başarabilir misiniz? Öyleyse siz de “Youtuber Olmanın Püf Noktaları Neler” ve “Youtuber Olmak İçin Sahip Olmanız Gerekenler” başlıklı yazılarımız ile işe başlayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.