TechnoSehir

Youtuber Olmanın Püf Noktaları Neler

Youtuber Olmanın Püf Noktaları Neler

Sosyal ağların gelişmesi, bu alanda yeni bir sektörün oluşmasını sağlamıştır. Ve bu bağlamda hemen hemen tüm sosyal medya gereçlerinin onlarca fenomeni piyasaya çıkmıştır. Fenomenlerin büyük çoğunluğu sıradan kişiler olmasına rağmen sonraları, günümüz popüler medyanın tanınan isimlerine nazaran daha çok kazandıkları ve daha çok kişiye ulaştıkları görülmüştür. Biz de bu alanda en çok kazandıran ve sosyal yanının yanı sıra video izleme platformu olarak da faaliyet gösteren Youtube’da nasıl fenomen olunur sorusuna cevap arayacağız. İşte Youtuber Olmanın Püf Noktaları…

Youtube, oldukça gelişmiş ara yüzü ve milyonlarca videosu ile Dünya’nın 1 numaralı video izleme platformu olarak bilinir. Bu özelliğini devam ettirmek, daha fazla hedef kitleye ulaşmak ve süreklilik oluşturmamak adına Youtube, kullanıcılarına bir dizi “Fayda” sağlamak üzere teşvikler sunmaktadır. Burada en önemlisi hiç kuşkusuz bir alan sağlamak ve bu alandan Tüm Dünya’ya ulaşmak gibi önemli bir yardıma imza atmak akla gelebilir. Zira insanlar diğer kişiler ile fikir ya da bilgi paylaşmak ister. Bunu da tabii ki Youtube gibi bir video izleme platformundan yapmak oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Youtube’un “Fayda” sağlamanın yanı sıra aynı zamanda “Para Kazandırma” gibi de teşvik sistemleri vardır. Peki nasıl para kazanacağız ve para kazanmak için Youtuber olmanın püf noktaları nelerdir?

İyi Seçilmiş Bir Kanal Adı

Bildiğiniz gibi Youtube, her kullanıcı için kanal edinme imkanı sunmaktadır. Bu kanallar, kullanıcının videolarını ekleyip çıkarabildiği kendine özgü bir alan yönetimi imkanı sunar. Dilediğiniz değişiklikleri yapabileceğiniz, ses ve görüntü yükleyebileceğiniz ve reklamları paylaşabileceğiniz bu alanı iyi yöneterek Youtuber olmak için ilk adımı atmış olacaksınız. İyi bir kanal adı seçerek ilk aşamayı tamamlamış olacaksınız.

Kanalınıza Özgü İçerikler

Youtuber olma yolunda hayal kırıklığı yaşayanların en büyük ortak özelliği hiç kuşkusuz kanal ile doğrudan ilgisi olmayan videoların yayınlanmasıdır. Bir eğitim kanalında kıyafet seçimi videosu eklendiğinde doğal olarak ilk başlarda olumlu tepki alsa da sonraları sırıtmaya başlar. Dolayısı ile hangi amaçla kanal oluşturduğunuza karar vermeniz gerekir.

Spor, kişisel gelişim, doğaçlama, din, eğitim, siyaset ya da diğer farklı kategorilerde sadece bir kanal oluşturun ve ilgili alanlarda sadece içerik oluşturun. Bu sayede sizin kanalınızı tercih edecek kişilere daha kolay ulaşabilecek ve aynı zamanda bu alana daha iyi konsantre olarak daha kaliteli içerikler oluşturabileceksiniz.

[affiliate_news id=”5700″]

Sürekli Video Ekleme

Sürekli olarak en azından ilk zamanlarda çok sayıda video eklemeniz her zaman avantajınıza olacaktır. İlk hafta günde en az 2 videoyu kanalınıza ekleyin. 2 ay boyunca haftalık en az 10 video yüklemeye devam edin. Daha sonra isteğinize bağlı olarak kademeli olarak azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Ama unutmayın ki, ilk süreç çok ama çok önemlidir. Nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz.

Kaliteli İçerikler Oluşturun

Youtube’nin en çok dikkat ettiği şey ve Youtuber’lardan beklediği şey özgün içerikler oluşturmalarıdır. Dolayısı ile sizin ne kadar video yüklediğinizin hiçbir ehemmiyeti yoktur ve bir süre sonra da kanalınızın kapanması ya da sadece size ait olarak kalması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Elinize aldığınız kamera ile harikalar yaratmanız gerekecektir. En azından özgün ve kaliteli içerikler oluşturmanız gerekecektir. Buna dikkat ederek siz de bir fenomen olabilirsiniz.

Özgün İçerikler Oluşturun

Youtube’nin bir para kazanma alanı olmasından sonra bu alana yönelim oldukça hız kazanmıştır. Hiçbir yeteneği olmayan kişiler dahi farklı amaçlar ile video yükleyerek fan kazanma yoluna girmeye çalışmaktadır. Ama sonraları yine sonuç hüsran olmaktadır. Ve birkaç ay sonra kanal silinebilmekte ya da ihtar alabilmektedir. Dolayısı ile kanalınıza sadece özgün içerikler yükleyin. Zaten Youtuber olmak, bir Youtube kanalına sahip olmak ve orada video yüklemek değildir. Size ait ve sizin oluşturduğunuz videolar sizi Youtuber yapar. Bunu unutmayın!

Abone, Abone, Abone

Abone sayısı her anlamda sizin Youtuber olduğunuzu ispat eden en önemli şeydir. 1.000 abone ile siz Youtuber olmazsınız. Ya da size Fenomen denilmez. En az 500.000 abone ile Youtuber olmak için bir aday olarak bu piyasada bir aktör olmuş olursunuz. Ve 1 milyon abone ile artık siz de bir Youtuber olarak kabul edilmeye başlanırsınız.

Aboneye hitap etmek ve hedef kitle oluşturmanın birkaç yöntemi vardır. 1.si farklı youtube kanallarından ya da sosyal mecralardan abone avına çıkabilirsiniz. Eş, dost, akraba ile ilk adımı atabilirsiniz. Reklam verebilir ya da reklam yüzü olarak da abone sahibi olabilirsiniz. Tabii ki bunların dışında en fazla etkili olan 2 yöntem var ki biz bunların daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Birincisi biraz emek ve zaman isteyen bir süre. Ve o da çok kaliteli içerikler oluşturarak hedef kitleyi çekmektir. 2. si ise abone satın almak ya da reklam ile kanalınıza abone çekmek. Bu çok kısa bir süreç olmasına rağmen biraz para gerektiren bir yöntemdir. Zaten sonralar trend olduğunuzda artık her şey çorap söküğü gibi gelecektir.

Kaliteli Ekipmanlar

Esasında bu aşamanın çok büyük etkisi yoktur. Zira iyi seçilmiş bir kanal ve özgün içerikler ile kaliteli yapıtlar her zaman daha fazla insana hitap etmek için başlı başına yeter gibi görünmektedir. Ama her alanda mükemmelliği arıyorsanız, kaliteli video oynatıcılar, video düzenleyiciler ve kamera işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. İşte bu ve daha fazlasına dikkat ederek hedef kitlenizi ve abonelerinizi artırabilirsiniz.

Yukarıda Youtuber fenomeni olabilmek için gerekli aşamaları sizinle paylaştık. Bir sonra ki yazımızda bu noktaların üzerinde daha detaylı durmaya ve bu aşamada nasıl daha profesyonel hareket edebileceğinizi sizinle paylaşacağız. Her şey gönlünüzce olsun!

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.