TechnoSehir

Yeni Nesil Ulaşım Aracı Hyperloop Tanıtıldı!

Yeni Nesil Ulaşım Aracı Hyperloop Tanıtıldı!

Yeni Nesil Ulaşım Aracı Hyperloop Tanıtıldı!

Hyperloop ön tasarım ve proje hakkındaki belgeler 2013 yılı Ağustos ayında kamuoyuna duyurulmuştu. Tesla Motors ile Paypal’ın Kurucu ortaklarından ve ileri ulaşım teknolojisi hayali olan  Elon Musk, 2016 yılı ocak ayında Las Vegastaki Nevada Çölünde inşasına başlamış ve test yolu oluşturmuştur.Bu test yolunda ilerleyecek olan deney parçaları ve kapsüller tasarlanarak test yolu ve örnek olarak tam anlamıyla tasarlanan ilk araç 2016 yıl sonuna bitirilmesi planlanmıştı ve bu plan aktif olarak ilerleyerek resmi olarak Hyperloop One adıyla tanıtılmıştır. Üst düzey ray ötesi sisteme sahip olan ve “tapray” yani yeni nesil rayötesi sistem olarak tanımlanan teknoloji ile geliştirilen bu proje üst düzey hızlı ulaşım aracı olarak tanımlanmaktadır.

hyperloop

Kara taşıtı olan ve saatte 1100 Km hıza ulaşan Hyperloop, yolcu ve yük taşıyabilecek. Lasvegasta gerçekleştirilen denemelerden sonra Dünyada ilk olarak Birleşik Arap emirlikleri Dubai ve Abu Dabi arasında kullanılacak bu sistem yaklaşık olarak 2 saat süren iki şehir arası yolcuğu 12 dakikada tamamlayacak.

hyperloop1

Bu sistem ABD ve Çin arasında inşa edileceğini düşündüğünüzde Okyanus üzerinden iki ülke arası uzaklık 2 saat gibi bir zamanda yolculuğu tamamlayabiliyorsunuz.Bir diğer deyişle bulunduğumuz il ile İstanbul arası uzaklık, şehirler arası yolcu otobüsleriyle 16 saat sürmektedir. Hyperloop ile bu süre 96 dk’ya inmekte tabi bu teknoloji Türkiye’ye gelir mi gelse de baya bir uzun süre alacağından hiçte hayal kurmaya gerek yok 🙂 Olmayacak diyede bir kavram yok neden olmasın 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.