TechnoSehir

Yapay Sinir İle Robotlar Hissedebilecek!

Yapay Sinir İle Robotlar Hissedebilecek!

Son dönemlerde tıp adına oldukça hızlı gelişmeler yaşanırken son yenilik yapay sinir sistemi oldu.

Robotların insan hayatına giderek daha fazla girmeye başlamasıyla birlikte bu alandaki çalışmalarda farklı işlevleri robotları arttırılması için yapılıyor. Konuyla ilgili elde edilen son bilgilerde robotların hissedebilmesi ve duygu kazanabilmesi adına yapay sinir sisteminin oluşturulduğu belirtilirken yapay sinir sisteminin robotlara uygulanması ile birlikte artık robotların da hissedebileceği ve özellikle acıyı hissederek bu konuda tepki verebileceği belirtildi.

yapay-sinir

Hissedebilecekler!

Robotların sadece belirtilen programlar dahilinde işlemlerini yapması ve komutları algılayarak bu komutları, isteklerini yerine getirmesi mümkün olurken artık çok daha farklı işlemleri ve hareketleri yapabilmesi adına teknolojiler geliştiriliyor. Almanya’nın Hannover kentindeki bir üniversitede geliştirilen yapay sinir sistemi robotlara entegre edilerek sinir sistemine sahip olması sağlanan robotların komutlar dışında da hislere sahip olarak tepki verebilmesi amaçlanıyor.

Parmak ucuna yapılan baskıyı ve sıcaklığı algılayan robotlar sensörler aracılığıyla bu hissiyatı sağlarken aynı zamanda yapılan etkinin şiddetini de ölçüyor. Bu şiddet ve etki ile birlikte robotun nasıl tepki vereceği de programlanırken robotlar için geliştirilen yapay sinir sistemi oldukça önemli olarak görülüyor.

Yeni Dönem Başlıyor!

Bundan sonraki süreç içerisinde yapılacak yeni çalışmalar ile birlikte yapay sinir sisteminin geliştirilmesi ve robotlara pek çok farklı hissiyatın da eklenmesi mümkün duruma getirilmesi bekleniyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.