TechnoSehir

World Wide Web’in 30. Yıl Dönümü

World Wide Web’in 30. Yıl Dönümü

World Wide Web hakkında bilgisi olmayanlar için kısa şöyle bahsedelim. 30 yıl önce bu terim ortaya çıktığından beri internet kavramıda hayatımıza girmiş oldu. Şuanda internet terimini kullanarak hemen hemen hayatımızın her noktasından internet kullanımı mevcutsa bunu World Wide Web sayesinde gerçekleştiriyoruz.

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 4 milyar internet kullanıcısı mevcut bunların yaklaşık Türkiye nüfusu’nun %67 si yani 54 milyon kişi internet dünyasında yerini alıyor.Peki 30 yıl önce internet hayatımıza nasıl girdi.İşte detaylarıyla World Wide Web tarihi.

World Wide Web Nedir?

Kısaca www veya web kısaltmalarıyla karşımıza çıkan World Wide Web terimi internet üzerinde yayınlanan tüm metin dökümanlarının birbiriyle bağlantılı olan ilişkisinden meydana gelen bilgi sisteminin bütünüdür.Belli bir hiper-metin dili kullanan ve internet tarayıcı adı verilen yazılımlar sayesinde kullanılan bilgi sistemidir. Bu ağ üzerinde bulunan her döküman ve sayfalara kısaca sizlerinde bildiği gibi web sayfası adı verilmektedir. Bu web sayfaları içerisinde yer alan metinler, görsel grafikler, ses dosyaları ve video dosyaları bir metin olarak arka kısımda döküman şeklinde yer alarak diğer web sayfalarıyla iletişime geçebilirler.Herhangi bir internet web sayfasına giriş yapacağınız zaman adres ön eki olarak girdiğiniz www kısaltması bu ağa bağlandığınız anlamına geliyor.

Kısaca genel itibariyle dünya çapında ağ anlamına gelen World Wide Web, internet terimiyle karıştırılmamalıdır. WWW bilgi paylaşımı yapılabilmesi için dünya çapında oluşturulan bir ağ sistemi. İnternet ise bu sistemide içerisine alarak FTP, E-Mail ve buna benzer bir çok terimide içerisinde barındırır.

World Wide Web Google’da Doodle oldu

Web kavramı 1989 yılında Sir Tim Bernes-Lee tarafından HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle ortaya çıkmıştır. 30. yıl dönümü olan WWW kavramı Google’da 12 Mart Salı günü yani bugün Google kendi arama sayfasında Doodle yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.