TechnoSehir

Windows 7’den Kötü Haber!

Windows 7’den Kötü Haber!

 

2009’da hayatımızın bir parçası haline gelen ve gün geçtikçe bilişim dünyasında daha fazla yer kaplamaya başlayan Windows 7’den kötü haber geldi. Son günlerde Win7 kullanıcılarının büyük çoğunluğu, herhangi bir güncelleme yaptıktan sonra Windows 7’nin 2020’den itibaren artık eskisi gibi kullanılamayacağı ikazına tanıklık ediyor. Peki bu ikaz ne demek ve neleri kapsıyor? Son tarih ne zaman? Bu tarihten sonra Win 7 kullanıcılarını neler bekliyor olacak? Detaylar yazımızda…

 

Win 7’nin 10 Yıllık Performansı

2009’da hayatımıza giren ve çoğu bilgisayarın 1 numaralı işletim sistemi haline gelen Microsoft Windows 7’nin ürün desteklemesi ne yazık ki 10 yıllık serüvenin ardından sonlanacak. Yani artık Win 7 kullanıcıları yeni güncellemeleri göremeyecek. Ve bu da daha az koruma ve daha az gelişim anlamına geliyor.

22 Ekim 2009’da, ürünün piyasaya ilk çıktığı zamanlarda Windows tarafından bir taahhüt sunulmuştu tüm kamuoyuna. Bu taahhüde göre, 10 yıllık süre içerisinde Windows 7 işletim sistemine her bağlamda ürün desteği sunulacaktı. İşte tam olarak 22 Ekim 2019’da bu tarih bitmişti. Ama, kullanıcılarının hazırlıksız yakalandığını gören Microsoft yöneticilerinden, tarihin 14 Ocak 2020’ye çekileceği bilgisi, şimdilik tüm Win7 kullanıcılarına derin bir Oh! çektirdi. Fakat 14 Ocak 2020’yi derin derin düşünenlerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Peki bundan sonra ne olacak?

 

Bundan Sonra Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak!

Microsoft’tan, Windows 7 kullanıcılarına 14 Ocak 2020’den sonra 2 seçenek sunulacak. Buna göre, ya Win 7’den başka; ki bunların arasında Win 2010 ya da önümüzdeki günlerde tanıtılacak bir işletim sistemi tercihi yapılacak. Ya da Win 7’nin tüm riskleri ile kullanımı devam edecek. Peki ne mi bu riskler? Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; artık ürün güncellemeleri Win 7 için tarih olacak. Yani artık herhangi yeni bir spam, virüs ya da Truva atının Win 7’ye bulaşma olasılığı %90 düzeylerinde olacak. Win 7 ve doğal olarak Microsoft yönetimi bu bağlamda herhangi bir sorumluluk üstlenmeyecek. Aynı zamanda, bazı Win2010’daki uygulamalar gibi uygulamaların eş zamanlı olarak Win7’ye entegrasyonu da ortadan kalkmış olacak. Yani, Win 7 kullanıcıları, uzun süre eski teknoloji ile idare etmek zorunda kalacak ve geleceğe ayak uydurma kısmında Windows güncellemelerinden bihaber olacak…

 

Technosehir.com Ailesi Olarak Önerimiz!!!

Eğer bu tarihe kadar bekleyip ortama ve gelişmelere göre hareket etmeyi planlıyorsanız lütfen yukarıda bahsettiğimiz gibi 2 seçenekten birini hemen tercih ediniz. Zira, özellikle spam, virüs ve Truva atlarının yeni kodlamalar ile Win 7’ye kötü amaçlı olarak yollanması karşısında, inanın Win7 çok zayıf kalacaktır. Ve belki de gizli bilgilerinizin yanı sıra PC’niz tamami ile ele geçirilmesi büyük bir olası durum olacaktır.

Bu yüzden size tavsiyemiz en yakın zamanda Win 10 ya da diğer işletim sistemlerini bilgisayarlarınıza kurun. Böylelikle, daha sonra zor durumda kalmayacak ve lüzumlu dosyalarınızın avucunuzdan kaymasına izin vermemiş olacaksınız. Tabii ki son tercih sizin!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.