TechnoSehir

Windows 10 Localhost Kurulumu Nasıl Yapılır?

 

Windows 10 Localhost kurulumu nasıl yapılır?  Bunun için ne gibi ayarlamalar yapmamız gerekiyor. Localhost nedir gibi sorularımızın cevaplarına hep birlikte bakalım.

Localhost Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere Yerel Host yani kendi bilgisayarınızda bir sunucu oluşturmanıza olanak sağlayan bir yazılım diyebiliriz. Web sitelerinize ait çalışmalarınızı yayınlamak için bir sunucuya ihtiyacınız var. Ancak sunucuya gerek kalmadan çalışmalarınızı windows işletim sisteminin sunmuş olduğu yazılım aracılığı ile kendi bilgisayarınızda sunucu oluşturarak çalışmalarınızı burada deneyebilirsiniz.İşletim sistemi içerisinde hazır gelen bu özelliği aktif  hale getirmeniz yeterli olacak.

Windows 10 Localhost Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Öncelikli olarak localhost kurulumu için sırasıyla Denetim Masası > Program ve Özellikler seçeneğine giriş yapıyoruz. da sonra sol alt köşede yer alan “Windows özelliklerini aç veya kapat” linkine tıklıyoruz.

Açılan penceredeki seçenekler arasında ayarlarımızı yapmak için öncelikle İnternet İnformation Services kutucuğunu ve ardından Internet Information Services Barındırılabilir Web Çekirdeği kutucuklarını işaretliyoruz. Daha sonra İnternet İnformation Services yanında bulunan + işaretine tıklayarak sırasıyla Word Wide Web ve Uygulama Geliştirme Özellikleri seçeneklerinide genişleterek aşağıdaki resimdeki seçenekleri seçiyoruz. Kurduğunuz Localhost’ta ASP, ASP.NET gibi platformlarda çalışma yapabilmeniz içinde bu seçeneklerin aktif edilmesi gerekmektedir. 

Tamam diyerek ayarların tamamlanmasını sağlıyoruz. İşlemler bittikten sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayınız. 

Daha sonra kurulumun yapıldığına dair emin olabilmemiz için kontrollerimizi yapmamız gerekiyor bunun için öncelikle sırasıyla C:\ dizininde inetpub klasörünün yer aldığını göreceksiniz. Bu klasörün içerisinde yer alan wwwroot klasörü bizim çalışma dosyalarımızı atacağımız ana dizindir. Bu klasörler oluşturulmuş ise sorun yok. Yinede biz internet tarayıcımız üzerinden kontrolümüzü gerçekleştirelim. Ben Google Chorome kullandığım için bu tarayıcı üzerinden kontrolümü sağlayacağım. Tarayıcınızı açarak internet adres çubuğuna localhost yazıp adrese gittiğinizde aşağıdaki görüntüyle karşılaşmanız gerekiyor. Bu ekranla karşılaştıysanız  Localhostu başarılı bir şekilde kurdunuz demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.