TechnoSehir

WhatsApp’dan uçtan uca güvenlik mesajı!

WhatsApp’dan uçtan uca güvenlik mesajı!

WhatsApp güvenlik güncellemesi ile gelen yeni özellikle Sohbetleriniz ve paylaşımlarınız uçtan uca şifreleme yöntemiyle artık güvende. Bu şifreleme yöntemi ile üçüncü kilerin sohbet ve paylaşımlarınıza erişilemeyecektir. Şifrenin yer aldığı kod 60 haneli olup siz ve karşı tarafa aittir ve her farklı sohbet ettiğiniz kişilerin kodları değişiktir. Sohbet ettiğiniz kişi veya Gruba ilk kez mesaj atarak aşağıdaki gibi bir uyarı mesajı alabilirsiniz.

IMG-20160405-WA0006

Karşı tarafa bir mesaj gönderdiğinizde karşınıza gelen “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelenmeyle korunmaktadır. Daha fazla bilgi için dokunun.” Mesajına dokunarak ekrana gelen “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelenmeyle korunmaktadır, yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz ve dinleyemez.” Şeklinde mesajla karşılaşıyorsunuz.

IMG-20160405-WA0002

Daha Fazla bilgiye tıkladığınızda daha detaylı bilgi alabilrsiniz. Doğrula dediğiniz de ise aşağıdaki gibi bir QR kodu ve altında hemen kodlar yer almaktadır. Beliren QR Kodunu sohbet ettiğiniz kişi yanınızda ise sağ alt köşede Kodu tara dedikten sonra kodu tarattığınız da alttaki kodların eşleştiğini ve Ekranda eşleştiğine dair Yeşil olup tik işareti ile onayladığını göreceksiniz.

98610429-5349-4a2b-b78b-a9a2edddb025 a5ae3274-0f2d-47d0-a9b6-0689080e2664

Dikkat edeceğiniz her iki tarafında Whatsapp’ın güncel olduğuna dikkat etmesi gerekmektedir.

Sohbet ettiğiniz kişinin uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunup korunmadığını anlamak için Sohbet edilen kişinin veya Grup bilgisi üzerie tıkladığınız aşağıdaki mesajı alıyorsanız kilit şimgesi açık vaziyette ise korunmuyor demektir.

IMG-20160406-WA0000

Kilit simgesi kapalı ise uçtan uca şiflemeyle korunmaktadır.Yine doğrulamak için uyarı üzerine tıklayıp yukarıda bahsettiğim gibi doğrulama yapabilirsiniz.

IMG-20160406-WA0001

 

Whatsappın sayfasından yer alan açıklama aşağıdaki gibidir.

Uçtan Uca Şifreleme

Gizlilik ve güvenlik DNA’mızda var, işte bu nedenle uygulamamızın en son sürümünde uçtan uca şifreleme özelliği de var. Uçtan uca şifrelendiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin ve aramalarınızın yanlış ellere düşmesi engellenmiş olur.

Uçtan uca şifreleme, siz ve mesajlaştığınız kişi WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa mümkündür.

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiç kimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Mesajlarınız bir kilitle güvene alınmıştır ve kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur: Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yoktur.

Önemli: Uçtan uca şifreleme, her iki taraf da WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa, her zaman aktiftir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.

Kişi bilgisi/grup bilgisindeki “Güvenlik kodunu onayla” ekranı nedir?

Her bir sohbette gönderdiğiniz mesajların ve yaptığınız aramaların uçta uca şifrelenmiş olduğunu onaylayan kendine ait bir güvenlik kodu bulunmaktadır. Bu kodu kişi bilgisi/grup bilgisi ekranında QR kodu ve 60 haneli bir numara olarak bulabilirsiniz. Bu kodlar her bir sohbet için özgündür. Her bir sohbete gönderdiğiniz mesajların uçtan uca şifrelenmiş olduğunu onaylamak için bu kodları sohbet ettiğiniz kişilerle karşılaştırabilirsiniz. Güvenlik kodları, siz ve sohbet ettiğiniz kişiyle paylaştığınız özel anahtarın görünür/somut versiyonlarıdır. Merak etmeyin, bu, anahtarın kendisi değildir, o her zaman gizli tutulur.

05cecffc0e68756cb4136750d32ca3b75f6729eb

Sohbetimin şifrelenmemiş olduğunu görüyorum

Sohbet bilgisi ekranında Şifreleme‘ye dokunduğunuzda sohbetinizin uçtan uca şifrelenmemiş oldugunu belirten bir mesaj görebilirsiniz. Bu durumda sizin veya sohbet ettiğiniz kişinin WhatsApp’ı en son sürümüne güncellemesi gerekir. Bir gruptaki tüm katılımcılar veya bireysel bir sohbette sohbet ettiğiniz kişi WhatsApp’ı en son sürümüne güncellediğinde sohbetin içinde, mesajlarınızın uçtan uca şifrelendiğini belirten ufak bir not belirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.