TechnoSehir

Uber Nedir? Uber İşleyişi Nasıldır?

Uber Nedir? Uber İşleyişi Nasıldır?

Ülkemizde son günlerde büyük tartışmaların odak noktası haline gelen ve sürekli olarak taksi şoförlerinin sözlü ve fiziki tacizlerine maruz kalan Uber, gün geçtikçe daha da fazla tartışılan bir konu oluyor. Biz de bu yazımızda, Uber nedir? Uber taksi nedir? Uber transfer işlemleri nasıl yapılır? Ve Uber nasıl bir uygulamadır? Gibi sorulara cevap arayacağız. Detaylar yazımızda.

Uber Nedir? Uber Nasıl Çalışır?

Uber bir akıllı telefon uygulaması olarak hayatımıza girdi. Ve Uber uygulamasını kullanarak daha uygun ücretler ile transfer işlemini yapan kişiler bu iş ile ilgilenmeye başladı. Uber uygulaması San Francisco kökenli bir uygulama ve öncelikle ABD’den Avrupa’ya ve oradan tüm Dünya’ya yayıldı. Bu uygulamayı telefonlarına ya da akıllı aygıtlarına yükleyen kişiler, ülkenin yasalarına bağlı olarak izinli ya da izinsiz transfer işlemleri yapabilir. Ülkemizde de izinli şekilde yolcu taşıyan Uber sistemi olmasına rağmen geçtiğimiz yıla kadar herhangi bir vergilendirme yapılmıyordu. İşte sıkıntılar da tam da bu aşamada vardı.

 

Uber Nasıl Bir Uygulamadır?

Uber, yolcu taşıyan araçlarda, gidiş güzergahı, süre, konum ve transfer hesaplamalarını Dolar cinsinden yapan bir uygulama. Bu uygulamayı akıllı aygıtına indiren herkes, yolcu transferini yapabilir. Uber’in çok uygun ücretlerde yolcu taşıması ise vergilerden muaf olması ve herhangi bir yere bağlı olmamasındandır. Siz de dilediğiniz bir bölgede Uber uygulamasını yükleyerek sokaktan geçen birini aracınıza alabilir ve bu sayede transfer işlemi yaparak para kazanabiliyordunuz. Ama günümüzde artık Uber araç sahipleri, vergi ödemek zorunda.

 

Uber Transfer İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Uber transfer işlemleri ilk başta yolda bekleyen kişinin potansiyel yolcu olup olmamasına göre tanımlanırken artık günümüzde, resmi Uber araçlarının varlığı ile başka bir yöne evrildi. Yolcular taksi çağırır gibi Uber özel numaralarından Uber taksi çağırmaya başladı. Bu da doğal olarak vergi veren ve bir yere bağlı olarak maaş alan taksi şoförlerinin tepkisine yol açtı. Sonuç olarak Uber kapanmamasına rağmen hareket alanı azaltıldı ve kazanılan ücretin vergi dilimine girmesi sağlandı.
Uber, esasında lüzumlu ve faydalı bir uygulama. Ama vergi ödemeden çalıştırılması, sadece şahıs kazanımlarına sebebiyet verdiği için ülke olarak olumsuz etkilenmemize neden olmuştu. Fakat bir dizi yenilik ve önlemler sayesinde artık Uber ülke ekonomisi açısından bir tehdit olarak çıktı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.