TechnoSehir

Türkiyenin Gururu Yerli Otomobil Görücüye Çıktı!

Türkiyenin Gururu Yerli Otomobil Görücüye Çıktı!

Yaklaşık 60 yıllık Hayal gerçek oldu. İlk devrim arabasından sonra tanıtılan Yerli otomobiller büyük beğeni kazandı. Kocaeli Gebzede tanıtım lansmanı gerçekleştirilen Otomobiller büyük ilgi gördü.

İlk Devrim Arabası

Bildiğiniz üzere yıllardır üretilecek olan bu tür teknolojiler sürekli engellerle karşılaşıyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilgili kuruluşlara yerli otomobil çağrısı yapıldıktan sonra kolları sıvayan 6 babayiğit olarak tanımlanan (Anadolu Grubu, Kök Grubu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Zorlu, BMC ve Turkcell) firmalar harekete geçerek yerli otomobil çalışmalarına başladı. Dün itibariyle tanıtımı gerçekleştirilen otomobiller heyecanlı görsellerle ve bekleyişle tanıtımı gerçekleştirildi.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Devrim otomobilinin önünü kestiler ama devrin otomobilinin önünü kesemeyecekler’ ifadesini kullandı. Ayrıca 2022 yılında seri üretime geçecek ve yollara çıkması beklenen yerli otomobil hakkında verdiği bilgide “2020’de şarj alt yapımız hazır olacak. Şimdiden bu otomobil yerli ve millidir. Aracımız çevreyi hiç kirletmeyecek. Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk ve tek SUV modelinin sahibi olacağız. Küresel bir marka peşindeyiz.” sözlerini kaydetti.

Tanıtım lansmanında 2 otomobil sahneye asansörle platforma çıkarıldı. Tanıtılan otomobiller C-Sedan ve C-SUV olmak üzere iki model yer aldı.

Araç 300 km ve 500 km menzile sahip iki modelde iki çekerli olan araç 200 beygir ve dört çeker araç ise 400 beygir, 150 KW motor gücüne sahip olduğu, Elektrikili olan otomobillerde Yerli Li-on piller kullanılarak hızlı sarj teknolojisiyle yaklaşık 30 dakikada %80 doluluk oranına ulaşılacağı belirtildi.Cihaz yer alan Yazılımlar sayesinde arıza tespit durumunda merkeze bağlanarak servis tarafından anında müdahale edilebilecek. Ayrıca araçta yer alan otonom teknoloji sayesinde eve gidiş evden dönüş gibi özellikleriyle evinizi kontrol edebileceksiniz. Dört çekişli motora sahip olan araç 0 – 100 km/s hıza 4.8 saniyede ve 200 beygir güce sahip olan araç 0-100 km/s hıza 7.6 saniyede ulaşıyor.

Yerli otomobiller 2021 yılında Bursa’da kurulacak olan fabrikada üretimi sağlanacak. 2022 yılında ise seri üretime geçilecek. 5 model üretimi yapılacak otomobillerde yıllık olarak üretim adeti 175 bin olarak belirlendi.

Marka ve Fiyat?

Yerli otomobillerin marka konusunda çalışmaların devam ettiği bilgisi yer alırken, tanıtım lasnmanında marka olarak TOGG yazısı araçların üzerinde yer alıyordu. Tam anlamıyla bir marka ismi konulmamış ve bu yündeki çalışmaların devam edildiği söylendi.

Fiyat olarak herhangi bir bilgi verilmezken genel olarak bakılan yorumlarda  fiyatların 150 – 200 bin TL civarında olacağı tahmin ediliyor.

ETİKETLER: , , , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.