TechnoSehir

Türkiye’de Kayıtsız Drone Uçurana Ceza

Türkiye’de Kayıtsız Drone Uçurana Ceza

Pek çok ülkede drone uçurmak yasaklanırken bu konuda Türkiye’de bir karara imza attı. Artık kayıtsız olarak drone uçurulamayacak!

Drone kullanımı günden güne artarken bu konuda güvenlik önlemlerinin alınması zorunlu kılınıyor. Farklı amaçlar için kullanılan bu cihazların artık Türkiye’de de belirli kriterler dahilinde kullanılması mümkün olacak. Konu ile ilgili yapılan son açıklamada Türkiye’de kullanılacak drone için önceden izin alınması gerekeceği kayıtsız bir şekilde drone kullanımının yasak olacağı açıklanırken bu konuda cezai işlemler uygulanacak.

Dünya genelinde giderek popüler hale gelen droneler, daha çok video çekimleri için kullanılsa da pek çok güvenlik açısından da tehdit oluşturuyor. Kullanıcıların video kaydı yapabildiği bu cihazlar uzaktan kontrol edilebildiği için pek çok yasağın da ihlal edilmesi de mümkün. Bu tür durumlara karşı önlem alınması amacıyla Türkiye’de de yeni bir karara imza atıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından alınan bu karar doğrultusunda 1 Mayıs’tan itibaren kayıtsız bir şekilde drone uçurmak mümkün olmayacak. İnsansız hava aracı olarak tanımlanan bu cihazların uçurulması için öncelikli olarak kayıt altına alınması gerekecek. Kayıt altına alınmayan cihazların uçurulması halinde ise kullanıcılara 17 bin TL’ye varan cezalar verilecek. Para cezasının yanı sıra kişilerin cihazlarına el konulması da mümkün olacak. Bu nedenle mutlaka cihazların kayıt edilmesi gerekirken konuyla ilgili herhangi bir ihmalin olması halinde ise durum tespit edilerek belirtilen cezai işlemler uygulanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.