TechnoSehir

Türkiye Huawei’nin Yeni Bölgesel Üssü Olacak

Türkiye Huawei’nin Yeni Bölgesel Üssü Olacak

Huawei-Google Sorunu

Son zamanların en ilgi çeken teknoloji konusu niteliğini hala elinde tutan Huawei ve ABD sorunu devam ediyor. Bunun aksine problem her geçen dün daha da büyümekte. Google’ın Huawei telefonlarındaki Android lisansını iptal edeceğini belirten ve 90 gün gibi bir müddet tanıyan ABD Ticaret Bakanı tartışmalara daha büyük bir hız verdi.

 

Huawei İle Ticareti Kesen Sadece Google Olmadı

Günümüzün büyüyen devi Huawei, birkaç yıl öncesinden beri yeni işletim sistemi yazmakta olduklarını ve bu sistemi bir B planı olarak da ellerinde bulunduracaklarını belirtmişlerdi. Google ile de gerçekleşmiş olan bu sorun kendi işletim sistemlerinin kısa bir süre içerisinde gelecek olduğunu gösteriyor. Çin teknoloji üreticisi Huawei ABD pazarında kara listeye alınmasının ardından İngiliz yonga tasarımcısı ARP, Huawei ile ticareti bir süreliğine askıya aldığını duyurdu.  Yarı iletken parça üreticisi Arm Holdings ile de ilişiğin kesilmesinin ardından pazar rekabeti gittikçe büyüyecek ya da sadece kızışmakla kalacak gibi görünüyor.

Peki, teknoloji devi Çin’e karşı yapılan bu yaptırımlar karşısında Türkiye’de neler olmakta? Türkiye’deki popüler bir marka haline gelen Huawei ileriki zamanlarda Türkiye pazarında daha iyi yerlere gelebilir.

 

Türkiye Huawei’nin Yeni Bölgesel Üssü Olacak

ABD ile ilişiği kesilen Huawei markası, Türkiye’de yapılan satışların artmasıyla beraber Türkiye’yi bölgesel üs olarak seçti. Türkiye’deki Huawei pazar payının %3’den %30 gibi büyük bir değer haline gelmesinin ardından bölgesel üs haline gelmesi kaçınılmaz oldu. Teknoloji devlerinin çatışmalarının Türkiye’ye yararı ya da zararının olup olmayacağı kesin olarak kestirilmese de pazar rekabetini arttıracağı kesin gibi gözüküyor. Bölgesel üs olarak kullanılan ve Çin teknoloji markası Huawei’nin en büyük ikinci AR – GE merkezi Türkiye’de fiyatların ve bu tartışmayı kazananların kim olacağı belli değil.

Huawei İşletim Sistemi Ne Halde?

Resmi bilgilere göre birtakım konuşmaların olduğu ve işletim sisteminin çok yakın bir zamanda çıkarılacağı belirlendi. Fakat tam olarak zaman verilmese de 2019 yılının sonbahar aylarında ya da 2020 başlarında yeni işletim sistemiyle karşılaşacağız gibi görünüyor. Sadece telefonlarda yer almayıp tablet, televizyon ve bilgisayarda yeni işletim sistemine geçileceği söyleniyor. İşletim sisteminin adı tam olarak belli olmasa da “Hongmeng OS” isminin doğru olmadığı söylendi. Bu haberin ardından da işletim sisteminin “Huawei Ark OS” ismini alabileceği konuşulmakta.

 

 

ETİKETLER: , , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.