TechnoSehir

Telefonunuzu Kapatın Uyarı Mesajı Doğrumu ?

Telefonunuzu Kapatın Uyarı Mesajı Doğrumu ?

Sosyal Medya üzerinde hızla yayılan uyarı mesajı bir çok insanda tedirginlik oluşturdu. Mesajın kaynağı Singapur da bir televizyon haber kanalında yayınlandığı bilgisi yer alıyor. Uyarı Mesajı şu şekilde.

[“Acil Bu gece 00:30-03:30 saatleri arasında telefon, hücresel cihaz, tablet vb. Cihazları kapattığınızdan emin olun ve vücudunuzdan uzaklaştırın. Singapur televizyonu haberi açıkladı. Lütfen ailenize ve arkadaşlarınıza söyleyin. Bu gece gezegenimiz için 12:30 ile 3:30 arası çok yüksek radyasyon olacaktır. Kozmik ışınlar Dünya’ya yaklaşacaktır. Bu yüzden lütfen cep telefonunu kapat. Cihazı vücudunuza yakın bir yerde bırakmayın, bu ciddi hasara neden olabilir. Google ve NASA BBC News’ı kontrol edin. Bu mesajı sizin için önemli olan tüm insanlara gönderin. * ALINMIŞTIR / LÜTFEN Mümkün olduğu kadar çok pay*”

kozmik-isinlar-uyari

şeklinde bir uyarı mesajı hızla yayılıyor.

Mesajda BBC ve NASA kaynak gösterilirken, NASA ve BBC de böyle bir bilgi bulunmuyor. BTK ‘bu gece gezegenin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı’ iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun resmi sitesinde yapılan duyuru şöyle:

“Sosyal medyada Singapur Televizyonu’na atıfta bulunularak ACİL başlığı ile yayınlanan ve bu gece (15 Kasım 2016 Salı) gezegenimizin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı uyarısı ile cep telefonları ve tabletlerin kapatılması gerektiği yönünde mesajların yayıldığı görülmektedir.

Doğruluğu teyit edilmemiş ve kamuoyunu yanlış yönlendirme ihtimali bulunan bu tür mesajlara vatandaşlarımızın itibar etmemesi ve ihtiyatla yaklaşması gerektiği değerlendirilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Burdan da anlaşılacağı üzere bu uyarı mesajının gerçeklik payı olmayıp bu tür oyunlara gelmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.