Kapat

Samsung’tan 270 TL’ye Bilgisayar

Anasayfa
Donanım Samsung’tan 270 TL’ye Bilgisayar

Raspberry Pi marka en ucuz küçük bilgisayara Samsung’tan rakip bir cihaz geldi.

En küçük bilgisayar olma özelliğine sahip Raspberry Pi piyasada 15 TL’ye satılırken bu modele alternatif olarak Samsung da oldukça ilginç bir cihazı piyasaya sundu. ARTIK adı verilen bu bilgisayarda çok daha kullanışlı bir sistem ortaya çıkartılırken cihazın fiyatının 99 dolar olduğu belirtildi.

Samsung’un Geliştirici Konferans’ında yapılan açıklamada nesnelerin interneti tanımlaması kullanırken oldukça farklı bir işleyiş amaçlanıyor. Tizen 3.0 güncellemesi bulunan cihaz üstelik özel bir bulut sistemi de kullanılmış durumda.

ARTIK 10 modülleri adı verilen sistem internete bağlanmayı başaran tüm cihazların tek bir merkez üzerinden kontrol edilmesini sağlıyor. Bu açıdan işlevsel olan cihaz sayesinde pek çok cihazın tek bir kumandadan kontrol edilmesinin amaçlandığı için Geleceğe yönelik de bu tür cihazların beğenilmesi ve tercih edilmesi bekleniyor.

IoT (Internet of Things) orijinal adıyla kullanıma sunulan bilgisayar oldukça işlevsel özelliklere sahip olmasının yanı sıra donanım olarak da fiyatına göre oldukça yüksek özelliklerde.

ARTIK teknik özellikleri ise şöyle;

ARM Cortex işlemci

A15x4@1.5GHz + A7x4@1.3GHz hız

2GB LPDDR3 bellek

3MP ve 30 fps kamera

802.11 a/b/g/n/ac ağ bağlantısı

USB 2.0 ve USB 3.0

Cihazın Türkiye’deki satış fiyatı hakkında ise henüz net bir bilgiye sahip değiliz.

Önceki yazıyı okuyun:
Galaxy S7’de şaka gibi bir mühendislik hatası!

Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modellerinde şaka gibi bir mühendislik hatası bulunuyor. Samsung telefonu üretirken ilginç bir detayı...

Kapat