TechnoSehir

Saatler İleri mi Alındı? Şu anda Türkiye’de Saat Kaç?

Saatler İleri mi Alındı? Şu anda Türkiye’de Saat Kaç?

Ülkemizde son zamanların en çok tartışılan konularından biri haline gelen ve büyük bir karmaşıklığa sebep olan “Yaz saati uygulaması” maalesef ki henüz tam olarak bir düzene oturtulmuş değil. Öyle ki her ne kadar bu uygulamanın artık kaldırıldığı ve sabit saat sistemine geçildiği söylense de; özellikle teknolojik araçlardaki otomatik saat ayarı, herkesin kafasını karıştırmaya ve “acabalara” neden olmaya devam ediyor. Biz de Technosehir.com ailesi olarak “Yaz saati uygulaması”’nın ne olduğuna ve neden kullanıldığına değinecek ve teknolojik araçlardaki değişimin neden kaynaklandığına bir göz atacağız. İşte tüm yönleri ile Yaz Saati Uygulaması…

Yaz Saati Uygulaması Nedir?

Yaz Saati Uygulaması; herhangi bir ülke ya da bölgede, gün ışığından daha fazla yararlanmak ve dolayısı ile elektrik tüketimini en aza indirgemek amacı ile başvurulan periyodik saat değişimine denir. Genellikle uygulama ile birlikte saatler, ilkbaharın başlangıcında 1 saat ileri alınmakta ve sonbaharın hemen başında 1 saat geri alınmaktadır. Ülkemizde bu uygulamaya 1972 yılında başlanmış olup son olarak 2016 yılında çıkartılan kararname ile son verilmiştir. İşte problem de tam olarak burada ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’de Yeni Yaz Saati Uygulaması

1972 ile 2016 arasında Türkiye, yaz saati uygulaması ile Küresel saat değişikliklerine ayak uydurmaya çalışmış olsa da; bu uygulamanın yıl boyunca devam ettirilmesini sağlayarak daha fazla enerji tasarrufuna gidilmesi yolunu tercih etmiştir. Zira, ülkemizde bu yıl bu uygulama sayesinde yaklaşık olarak 1.308.297 MWh enerji tasarrufu sağlanmıştır. Bu da yaklaşık olarak 700 milyon dolarlık bir maddi tasarruf anlamına gelmektedir.

Saatler İleri Alınacak mı? Şu anda Saat Kaç?

2016 yılından itibaren kalıcı Yaz Saati Uygulamasını tercih eden ülkemizde artık saatler ile oynamaya gerek yok. Daha doğrusu analog saatlerinizin ayarları ile oynamanıza gerek yok. Duvarda gördüğünüz ya da elinizde taşıdığınız analog saatler gerçek saati göstermektedir. Ama teknolojik cihazların bir kısmında otomatik olarak Avrupa ile koordineli olarak saatler değişmiş olabilir. Ve dolayısı ile analog saatlerinizden takip ederek saatlerinizi ileri alınmış ise tekrar geriye alabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.