TechnoSehir

Robotlar 55 Bin Kişiyi İşinden Etti

Robotlar 55 Bin Kişiyi İşinden Etti

Teknoloji dünyasında son günlerde adeta kriz yaşanıyor. Foxconn tarafından alınan karar ile birlikte 55 bin kişinin işine son verildi.

Teknoloji dünyasında Samsung ve Apple gibi dev markalar ile çalışan Foxconn markalar tarafından alınan son karar ile birlikte iş gücünün düşmesi sebep gösterilerek 55 bin kişi ile yollarını ayırdı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda üretimlerde insan gücü yerine robot gücünün kullanılacağı ve böylece daha ekonomik bir şekilde işlemlerin yapılabileceği belirtilirken gereksiz kalan insan gücü nedeniyle de 55 bin kişi işten ayrılmak zorunda kaldı.

robotlar-55-bin-kisiyi-isinden-etti

Üretimde Robot Dönemi Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen bu durum ile birlikte binlerce işçi kritik bir süreçten geçerken Foxconn bu yaşanan olaya kadar bölgedeki bir istihdam sağlıyordu. 100 bine yakın kişinin çalıştığı fabrika bölgedeki ekonomiye ciddi katkı sağlarken robot teknolojisinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte bu konuda da ciddi bir handikap ortaya çıktı.

Tahminler Doğru Çıkıyor!

Robot teknolojisi ve geleceğe yönelik yapılan araştırmalarda ise iş gücünün yüzde 65’ine sahip 15 ülkede gerçekleştirilen incelemeler sonucunda 2020 yılına kadar 5 milyon kişinin işsiz kalacağı tahmin edilmişti. Bu yapılan açıklamaların ardından Foxconn tarafından da oldukça ciddi oranlarda işten çıkarmaların yapılması da tahminleri geleceğe yönelik doğru olacağını gösterdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.