TechnoSehir

Qualcomm, Orta Karar Android Telefonları Yeni Snapdragon 710 Çipi ile Güçlendiriyor

Qualcomm, Orta Karar Android Telefonları Yeni Snapdragon 710 Çipi ile Güçlendiriyor

Qualcomm tarafından geliştirilen yeni Snapdragon 710 Çipi orta segmentte bulunan Akıllı telefonlar yeniden güçlendiriliyor.

Qualcomm’un orta karar Snapdragon 660 işlemcisinden daha güçlü fakat Samsung Galaxy S9 gibi marka kalitesi yüksek cihazlarda bulunan en üst düzey Snapdragon 845 çipinden daha aşağı seviyede olan bir mobil işlemci hayal edin. İşte Qualcomm’un yeni mobil işlemcisi Snapdragon 710 tam olarak bu kriterleri karşılayacak şekilde kullanıcıların karşısına çıkacak.

Qualcomm, şubat ayında yeni işlemci 710 hakkında verdiği tüm sözleri tutmakta kararlı gibi gözüküyor. Bu sözlerin arasında, Snapdragon 660’a kıyasla iki kat AI (yapay zeka) hızı var. AI’daki bu hız artışı, ses kontrollü kullanıcı arayüzünden, fotoğraf ve biyometriğe kadar birçok farklı alanda gelişmeyi de beraberinde getiriyor.

SnapDragon 710

Snapdragon 710, 10-nanometrelik bir mimari yapıya sahip. Böylelikle Qualcomm, Snapdragon 660’a kıyasla özellikle video izlerken ve oyun oynarken enerji tüketiminde azalmayla beraber genel olarak yüzde 20’lik bir performance artışı sözü veriyor.

Sonuçta ortaya çıkan şey aslında birçok özellikten oluşan ilginç bir karışım. Hani bazıları 600 serisindekilerin geliştirilmişi, bazılarıysa 800 serisinden alınıp seviyesi düşürülenler olarak düşünülebilir. Yani bir yüksek marka ürünü değil ancak belki de şu anda piyasada bulunan orta karar telefonların en iyisi olabilir. Aslında genel olarak güncel piyasa durumuna bakıldığında, Qualcomm’un kendine koyduğu bu hedef biraz garip olarak nitelendirilebilir. Çünkü pazarda, böyle çeşitlilik içeren yarı-lüks bir çipe aşırı derecede ihtiyaç duyan bir mobil donanım pek de mevcut değil.

Lakin Snapdragon 710’un Qualcomm için yerel pazar odaklı olmasından ziyade uluslararası bir hedefe sahip bir proje olması da gayet mümkün.  Bu proje, sadece pahalı yüksek marka cihazlarının neredeyse tüm piyasayı kapladığı Amerika ve Türkiye’deki pazarların aksine, Xiamo ve Vivo gibi firmaların başını çektiği orta karar Android telefon pazarları için tasarlanmış olabilir. Bu bakış açısıyla bakıldığında, orta karar Android telefonlara uygun fiyatta kaliteli geliştirmeler ekleme fikri Galaxy S9 ya da Pixel 2’nin bile daha gösteremediği bir başarıyla sonuçlanabilir.

İşin güzel yanı, bunun nasıl sonuçlanacağını görmek için çok beklememize gerek kalmayacak. Qualcomm, Snapdragon 710’lu ilk telefonların 2018’in ikinci çeyreği içerisinde çıkarılacağının sözünü verdi. Bakalım bu ilginç yatırım inanılmaz bir başarıyla mı sonuçlanacak yoksa beklentilerin altında kalıp pazarın derinliklerinde kayıp mı olacak?

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.