Kapat

Parmak izi ile ödeme Devri !

Anasayfa
Bilim Parmak izi ile ödeme Devri !

Japonya 2020 yılında gerçekleştirilecek Olimpiyatlar için yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığını duyurdu.

Japonya’da gerçekleştirilecek olan 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik oyunları için Japonya farklı bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Yapılan bu çalışma sonrasında kişilerin kredi kartı ya da cüzdan taşımasına gerek kalmadan parmak izi üzerinden ödeme yapabilmesi sağlanacak.

Son dönemlerde kişilerin mobil ödeme yöntemleri daha fazla tercih etmesi bu konuda bir ilginin olmasını sağlarken Japonya durumu bir adım daha ileri götürmeye çalışıyor. Parmak izi üzerinden yapılacak ödeme sistemi ile birlikte kişilerin hiçbir şekilde ek bir ödeme aracına gereksinim duyması mümkün olmazken bu konuda yapılan çalışmaların 2020 yılına kadar yetiştirilmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda özellikle yoğun kalabalık ortamlarda daha fazla güvenlik sağlayacak parmak izi ödeme yönteminin güvenlik açısından da oldukça avantaj sağladığı belirtirken yapılacak olan yeni ödeme sistemi için çalışmaların hızlı bir şekilde sürdürüldüğü belirtildi. Yapılan açıklamalarda Tokyo’daki restoran, mağaza ve otel gibi pek çok noktada kullanılması beklenen parmak izi ödeme yönteminin şu an için 300’e yakın yerde kullanılması bekleniyor.

Parmak izi ile ödeme yönteminde kişilerin parmak izi üzerinden online olarak bir bakiyesi oluşturulurken ödeme sonrasında bakiye üzerinden gerekli ücret tahsil edilecek. Konu ile ilgili detaylı bir açıklama yapılmasa da önümüzdeki günlerde parmak izi ile ödeme yöntemi hakkında detayların paylaşılması bekleniyor.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Messenger’a 3 Bomba Yenilik Geliyor

Facebook'tan ayrı bir uygulama olarak oluşturulan ve kısa süre içerisinde en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında yer alan Facebook Messenger'a 3...

Kapat