TechnoSehir

 Oyun Sektörüne Siber Saldırı Tehdidi Giderek Artıyor!

 Oyun Sektörüne Siber Saldırı Tehdidi Giderek Artıyor!

Son 17 ayda yaklaşık 12 milyar doğrudan veya dolaylı siber saldırının olduğu oyun sektörü, gün geçtikçe daha da derinleşen bir sorun olarak görülüyor. Hackerlar tarafından hedef haline gelen oyun sektörünün, gelecekte nasıl bir problemle karşı karşıya kalacağı ve daha hangi tehditlerle karşılaşacağı ise cevaplanmayı bekleyen büyük bir soru işareti. Bu sektörün günümüze kadarki siber hedef serüvenini ve çözümlerini konu aldığımız bu haberimizde; saldırıların türlerine, tehditlerine ve amaçlarına göz atacağız. İşte tüm yönleri ile oyun sektöründe siber saldırılar!

Tehdit Hangi Boyutta?

Bulut teknoloji şirketi Akamai Teknoloji’nin yaptığı açıklamada, son 17 ayda oyun sektörüne yaklaşık 12 milyar siber saldırı gerçekleşti. Akamai Teknoloji’nin “2019 İnternet / Güvenlik Web Saldırıları ve Oyun Suistimali Durumu” raporuna göre, oyun sektörü hızlı ve kolay bir şekilde kâr elde etmek isteyen suçlular için en kazançlı hedefler arasında yer alıyor.

17 ay gibi çok kısa bir sürede, yaklaşık 55 milyar güvenlik saldırısı denemesinin 12 milyarı yerini buldu ve hedefe ulaştı. Güvenlik Araştırmacısı Martin McKeay’in belirttiğine göre; “Oyun sektörünün, bilgisayar korsanları için çok cazip bir hedef olmasının en büyük nedeni, suçluların oyun içi araçların kolayca kar karşılığında değiştirebilmeleridir.” diyor ve ekliyor. “ Özellikle online oyunlar bu anlamda en büyük tehditlerin barındığı alan. Çünkü, özellikle el değiştiren hesaplar ve karşılığındaki banka hesap işlemleri, hackerların ilgilendiği alan. Amaçları kesinlikle sizin oyun deneyiminize sahip olmak ya da oyundan kâr elde etmek değil. Tek düşünceleri, sizin tüm hesaplarınıza ulaşabilmek.”

Çin ve Rusya, Siber Atakların En Fazla Olduğu Ülkelerden!

Rusya, siber atakların merkez kaynağı olmasına rağmen, bu ülke hedef siber atak sıralamasında ilk 10’da değil. Aynı şekilde Çin de, siber saldırı çıkışlarının en fazla olduğu ülkelerden biri olmasına rağmen, bu ülke de siber saldırıların yaşandığı ülkeler arasında ilk 10’da bile değil!

Çin ve Rusya’nın siber saldırı kaynağının merkezlerinden olmalarına rağmen, siber atakların en az yaşandığı ülkeler olmasının en büyük nedeni; bu ülkelerdeki korsanların, Dünya siber saldırı ekiplerinin başında ya da en azından yönetim kadrolarında olması olarak değerlendiriliyor.

Tehditler Ne Şekilde Geliyor?

Oyun sektöründeki açık, diğer tüm alanlardakinden çok daha derindir. Korsanların, bu sektöre girmesi ve kaybolması oldukça basit. Bunun için herhangi bir online oyun için bir nick ile giriş yapmaları yeterli oluyor. Özellikle oyun tutkunu kişilerin zaaflarından kolaylıkla yararlanan korsanlar, sadece bir oyun hesabı alışverişlerinde dahi büyük vurgunlar yapabilmekte veya en azından hesap bilgilerini ve kişisel bilgilerini çalabilmektedirler.

Tehditlerin ve saldırıların kökeninde ise SQLi tabanlı saldırılar bulunuyor. Büyük açıklar barındıran bu sistemde, özellikle 3.kişiler ile paylaşılan verilerden dolayı, siber saldırılar kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun önüne geçmek için ise yüksek tabanlı koruma gereçleri gerekiyor.

Nasıl Korunmak Gerekir?

Bunun için öncelikle online oyunlardaki takım arkadaşlarınız ile ilişkinizi ilerletmemeniz ve bu kişilerle kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız gerekir. Çünkü, bu kişiler her an sizin için bir hesap avcısı konumuna gelebilir. Ya da en iyi yönü ile masum olan bu kişiler ile iletişiminizde paylaştıklarınızı hackerlar elde edebilir. Her iki durumda da sizin için ciddi riskler mevcut.

İndirdiğiniz oyunun resmi web sitesinden yükleme yapmanız sizin için faydalı olabilir. Çünkü, özellikle torrent sitelerinden indirilen oyunlar, spam ya da Truva atı benzeri güvenlik açığı oluşturan tehditler ile birlikte gelebilir.

Oyun oynarken, bot kullanımını bırakmanız gerekir. Çünkü, bot kiraladığınız ya da indirdiğiniz web sitesi, sandığınız gibi masum olmayabilir ve siz oyunu botlara teslim ederken, aynı zamanda hesaplarınızda özgürce hareket eden hackerlar da gezinebilir.

Oyun içi hesap alım yapımı yapmayın. Çünkü, özellikle banka hesaplarının paylaşıldığı bu tür alışverişlerde, hiç tanımadığınız kişiler sizi tuzağa çekebilir ve hesaplarınıza el koyabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.