TechnoSehir

Nasa’dan Dev Adım: Fırlatma Kapsülleri Hazır, Güvenli İniş Sağlanacak

Nasa’dan Dev Adım: Fırlatma Kapsülleri Hazır, Güvenli İniş Sağlanacak

NASA’nın son birkaç denemede başarısız olduğu Orion fırlatma iptal sistemi, son yapılan testle istenen başarıyı aldı. Bundan sonra, uzaya gidecek mürettebatın kapsülden fırlatılma ve Dünya’ya ulaşması daha kolay ve daha hızlı süreçlere tabi olacak. Bu da daha fazla araştırma ve daha az maliyet anlamına geliyor. Peki bu sistem nasıl hazırlandı ve testlerin pozitif sonuçlanmasındaki ana anahtar Space X’mi? İşte detaylar…

 

ABD’den Başarılı Test

Geçtiğimiz günlerde ABD’de yapılan bir testte, uzaya fırlatılan kapsüllerin fırlatma sitemleri iptal edilerek, içerisindeki astronotlar ile birlikte tekrar yeryüzüne inmesi, uzay çevrelerince mükemmel bir gelişme olarak görüldü. Buna göre Orion fırlatma sistemindeki herhangi bir aksaklık görüldüğü anda iptal sistemleri hemen devreye girerek, astronotların ve uzay aracının Dünya’ya tekrar getirilmesi sağlanmış olacak. Bu da son yıllarda hayatını kaybeden astronotların bu durumda sağ kalacağı anlamına geliyor. Ayrıca, uzay mekiklerinin ve diğer uzay ekipmanlarının da zarar görmeden Dünya’ya ulaşarak ek maliyetlerin önüne geçmesi sağlanacak.

Bu olağanüstü test, ABD’nin Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünde yapıldı ve NASA TV‘de de şekilde izleyicilere aktarıldı. Test sonucunda, roketin uzaya fırlatılmasının ardından çok kısa sürede, patlama veya başka bir sorun durumunda mürettebatın Orion kapsülünden anında çıkmasını ve fırlatılarak yeryüzüne indirilmesi de dahil bir dizi prosedürün olumlu sonuçlanmasını sağladı.

 

Kazakistan Soyuz Uzay Üssünden Fırlatılan Kapsülde Kötü Deneyimler Olmuştu

Son olarak Space X’inde aralarında bulunduğu bir dizi katılımcı tarafından, bir hava aracı, Kazakistan’ın uzay üssü konumundaki Soyuz Hava üssünden fırlatılmıştı. Ardından ABD’li bir astronot ve Rus bir kozmonotun, fırlatma sisteminin azizliğine uğraması sonrasında hayatlarını kaybetmişti. İşte onun hemen ardından gelen bu başarılı test, hem mevcut hem de yetişen astronot ve kozmonotların daha az çekince ile uzay araştırmalarına katılmasını sağlayacak gibi duruyor. Zira, birçok öğrenci okuduğu bölümleri dahi, sırf bu kazadan sonra bırakma seçiminde bulunmuş ve kimi uzay personelinin de görevlerine son vermesine neden olmuştu.

 

Fırlatıldıktan 55 Saniye Sonra Geri Döndürüldü

Orion, fırlatıldıktan sadece 55 saniye sonra yaklaşık 9.500 metre irtifa ile yükselmiş ve bir süre sonra yörüngesine oturmak üzereyken, ateşleme sistemlerindeki bir arızadan dolayı yoluna devam edemedi. Bilim adamlarının bu arızanın teknik bir arıza olduğunu ve içerisindeki personeller tarafından yapılmadığını anladıkları anda kapsülü harekete geçirerek tekrar yeryüzüne dönmelerini sağladı. İçerisindeki personellerin hiçbirine herhangi bir şey olmadı ve Orion da pek zarar görmüş sayılmazdı.

Sadece 55 saniyede 2 mil irtifa kazanan Orion, kule tarafından aşağı indirildi ve yine de tüm durumlar göz önüne alınarak Atlantis üzerinde paraşütlerin açılması istendi. Atlantis’e ilk gelen kapsül oldu ve bir süre sonra da, okyanusta kendilerini bekleyen deniz kuvvetleri tarafından kapsül personelleri de düştü. Kapsüldeki, kara kutu ve diğer önemli ekipmanlar alındıktan sonra, batmasına izin verildi. Zira, kapsül çok ağır bir uzay aracı idi ve batmasına izin verilmek zorunda kalındı. Bundan sonra 2024 yılında yeni bir fırlatmanın daha güvenli şekilde yapılması için de bu test mükemmel bir referans oldu!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.