TechnoSehir

Nanopartikül ISS Deneyi Yaşlanma Karşıtı Tedavilere Yeni Alternatif Olabilir!

Nanopartikül ISS Deneyi Yaşlanma Karşıtı Tedavilere Yeni Alternatif Olabilir!

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yapılacak yeni bir deney ile mikro yerçekiminin, küçük seramik parçacıkları ile karıştırılmış canlı hücreler üzerindeki etkileri test edilecek. Test, uzaya uzun süre maruz kalmanın zararlı etkilerini inceleme ve yaşa bağlı çeşitli hastalıkları tedavi etmek için güçlü yeni antioksidanların keşfi ile sonuçlanabilir. Bu da Tıp dünyası için yeni bir çığır anlamına geliyor. Detaylar yazımızda…

 

Nano Antioksidanlar Deneyi ve Amaçlananlar

Avrupa Uzay Ajansı basın bültenine göre, Nano Antioksidanlar deneyi olarak adlandırılan araştırmanın hammaddeleri, bugün ISS‘ye bir SpaceX Dragon kargo kapsülü ile geldi. Projenin amacı, uzun süreli görevler sırasında, mikro yerçekiminin astronotların kasları ve kemikleri üzerindeki olumsuz etkisine karşı savaşabilecekleri şekilde hücreleri uyarmanın yeni yollarını bulmaktır. Deney ile ek bir test daha yapılması bekleniyor; aynı teknolojinin yaşlıların kas yapılarının ve bu yapının yaşlanmaya bağlılığını da test etmesi de bekleniyor.

 

Laboratuar tasarımlı nano ölçekli parçacıklar, nanoceria adı verilen canlı hücre kültürüne eklenecek ve altı gün boyunca 30 santigrat derece ılık bir sıcaklıkta saklanacak. Nanoceria, enzimlerin canlı organizmalarda çalışma şeklini taklit etmek için tasarlanmıştır ve organizmaları oksidatif stresin neden olduğu zararlara karşı korur. Projenin arkasındaki lider bilim adamı, İtalyan Teknoloji Enstitüsü’nden Gianni Ciofani, ISS üzerindeki mikro gravite ortamının, bu kültürün gelişimini nasıl etkilediğini incelemeyi amaçladıklarını belirtiyor.

ESA için yaptığı açıklamada Ciofani: “Laboratuvarımızda kimyasal olarak tasarlanan bu nanomalzemeler antioksidan aktiviteleri için çok umut verici, Parçacıklar, organizmaları oksidatif stresin neden olduğu zararlardan koruyabilir” dedi ve ekledi: “Nanoteknoloji Dünyadaki tıpta oldukça kullanılan bir alan ancak uzayda uygulanması hala başlangıç aşamasında.”

 

Spesifikasyonlar açısından, Ciofani ve ekibi NASA‘ya göre hem moleküler hem de hücresel seviyede reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretiminde yerçekiminin oynadığı rolü inceliyor. Hücrelerde serbest radikal olarak da bilinen ROS bolluğu, DNA ve proteinlere zarar verebilir ve yaşa bağlı bozukluklara ve bazen de ölüme neden olabilir. Antioksidanlar oksidasyonu inhibe eder, böylece serbest radikal birikimi tarafından oluşturulan etkilerin önüne geçer.

 

Nanopartikül ISS’nin Tılsımları

Deney için, nanoceria ile aşılanmış hücre kültürünün yarısı mikro gravite koşullarına maruz kalacak, diğer yarısı ise bir santrifüj yoluyla simüle edilmiş yerçekimine maruz kalacak. Altı günlük deney tamamlandıktan sonra, örnekler -80 derece santigratta (-112 derece F) saklanacak ve sonra Dünya’ya geri döndürülmesi sağlanacak. Örnekler, dünya üzerinde kontrol görevi gören yinelenen bir deneyden elde edilenlerle karşılaştırılacak. Böylece deneylerin, mikro yer çekiminin hücre kültürünün büyümesi üzerindeki benzersiz etkilerini ortaya çıkarması bekleniyor.

 

İdeal olarak, bu araştırma sonucunda bir haftalık enjeksiyon veya hap kullanımına bağlı endikasyonlar, sadece bir seferde istenen seviyeye gelmiş olacak. Nanoceria, astronotlarda kas israfını önleme potansiyeline sahiptir ve ayrıca yaşlı insanlar veya Parkinson hastalığı ve diğer kas atrofisi hastaları için yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak da çalışabilir.

ESA, uzay ajansının basın açıklamasına göre, bu araştırmanın “parlayan, genç ciltler için cilt bakımı” gibi kozmetik uygulamalarda bile kullanımı öngörülüyor.

Bu araştırmanın gerçek klinik ortamlara uygulandığını görmemiz biraz zaman alabilir ancak gelecekte daha iyi bir sonuç almak için yeni deney, bu yönde ilginç bir adım olarak kabul edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.