Kapat

Lenovo’nun Çerçevesiz ve Çentiksiz Z5’i Haziranın 5’inde Çıkıyor | Teknoloji Haberleri – Technosehir.com

Lenovo’nun Çerçevesiz ve Çentiksiz Z5’i Haziranın 5’inde Çıkıyor

Anasayfa
Mobil Lenovo’nun Çerçevesiz ve Çentiksiz Z5’i Haziranın 5’inde Çıkıyor

Daha önce de haberini verdiğimiz, Lenovo’nun mobil teknolojide yeni bir çağ açacak olan ilk “tamamen ekran” olan telefonu Z5’in çıkış tarihi 5 Haziran olarak duyuruldu.

Lenovo başkan yardımcısı Chang Cheng, Çin’in popüler sosyal mecralarından biri olan Weibo aracılığıyla ultra ince çerçeve ile çevrelenmiş tamamen ekrandan oluşan yeni telefon Z5’in çıkış tarihini 5 Haziran olarak duyurdu. Benzer olarak Apple, her ne kadar en son ürünleri olan iPhone X’in “tamamen ekran” olduğunu iddia edebilse de, bayağı bir eleştiri kaynağı olan çentiği bunun aksini kanıtlar nitelikte.

Gelmekte olan Lenovo Z5’in taslak çizimine ek olarak telefonun ekran/gövde oranının yüzde 95 olacağı gibi inanılmaz ve heyecanlandırıcı özellikleri de mevcut. Ayrıca Cheng’in dediğine göre Z5, dört tane yeni ve 18 tane patentli teknolojiden oluşacak. Tabii ki de, detaylar ve Lenovo’nun cihazın ön kamerasını nasıl yerleştireceğini (olduğunu varsayarsak) görmek için şu anda hazirana beklemek zorundayız.
Örneğin, Xiaomi Mi Mix 2 sahip olduğu yüzde 91.3 ekran/gövde oranıyla endüstrinin en iyileri arasında fakat o bile telefonun ön kamerasını yerleştirebilmek için alt kısmında bir çerçeveye ihtiyaç duyuyor. Vivo’nun Apex’i ise açılan (pop-up) bir selfie kamerası konsepti ile çerçeve oranını minimize etmişti ancak OLED’in görüntü kontrol edicisini gizlemek amacıyla onun da ufak  bir “çene” kısmına ihtiyacı olmuştu. Şu ana kadar yalnızca Apple, OLED panelini kendi altına katlama gibi zekice bir çözüm üretip bu çene kısmından kurtulabildi.

Son birkaç yıl boyunca, “çerçevesiz” telefon tasarımına ulaşabilmek için çeşitli teknolojiler tanıtıldı. Ekrana gömülü parmak izi okuyucuları, ultrason yakınlık sensörleri ve pizoelektrik kulaklıklar 2016 yılında Xiaomi Mi Mix’de görüldüğü üzere artık gerçekler.

Batıdaki kullanıcılar için biraz üzücü bir haber geliyor: telefon ilk olarak Çin’de piyasaya sürülecek. Tam da Vivo, kendi eşsiz pop-up kameralı “tamamen ekran” telefonunu Shanghai’de çıkarmadan bir hafta önce. Fakat yani, çerçeveleri ve çentikleri ortadan kaldıran ve ekran/gövde oranını yüzde 95’e çıkaran bir teknoloji piyasaya sürülmekte olunca, bunun an itibariyle nerede gerçekleştiğinin pek önemi yok çünkü sadece gerçeklemesi bile çok heyecan verici bir olay.

Geçtiğimiz yıllarda 2.91 milyar dolara Motorola markasını Google’dan satın alan Lenovo, beklentilerin altında kalmış ve şu an Huawei, Vivo, Oppo ve Xiaomi gibi yerel markalar tarafından yenilmekte. Yani gerçekten de patlama yaratacak bir hit telefona ihtiyaçları var ve acaba büyük vaatler ve beklentilerle beraber gelen Z5 onları bu çaresizlikten kurtarabilecek mi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir