TechnoSehir

Kripto Paralar ve Blockchain Teknolojisi

Kripto Paralar ve Blockchain Teknolojisi

Yaklaşık 100 yıl önce inşası yapıldığı düşünülen ve 1988’de Londra merkezli The Economist gazetesinin kapağında kendine yer bularak yeni bir akımın ciddi bir yansımasını teşkil edeceği ön görülerek Dünya finans literarüne ilk büyük adımı atan Kripto Paralar ya da yazımızın devamında dijital para veya jeton (Coin) olarak da ifade edeceğimiz yeni para birimleri, günümüzde daha sık duyulmaya başlandı. Dünya’nın büyük ilgisini çeken bu gelişme, başlı başına bir sektörün ve piyasanın doğmasını sağladı. Hali hazırda sadece birkaç milyon olarak üretildiği söylense de bu miktarın ilerleyen günlerde daha da artacağı düşünülmektedir.

 

Esasında 21 milyon adet olarak üretilen bu paranın neden bu miktarda sabit tutulduğu da başta olmak üzere, bu teknolojinin yansımalarını, aralarında Etherium, Ripple, Bitcoin, Altcoin ve Turkcoin gibi dijital para birimlerinin ne anlama geldiğini ve önemlisi Blockchain Teknolojisini web sayfamızdaki ilgili takipçilerimiz ile paylaşmak istedik. Tüm bu konuları tek bir yazıda derlemek doğaldır ki mümkün olamazdı. Bu yüzden lütfen diğer başlıklarımıza da göz atınız.

 

Kripto Paralar Özelinde Bitcoin

Kripto para birimleri genelde Bitcoin ile özdeşleşmiştir.Ama Bitcoin her ne kadar bu piyasanın en büyük oyuncusu olsa da farklı ve ekstra güçlere sahip başka oyuncular da mevcuttur. Bkz: Altcoin, Turkcoin,Ripple, Etherium vb…

Kripto para birimleri, Satoshi Nakamoto olarak bilinen ki bu yönde kesin ve resmi bir bilgi bulunmayan bir şahıs tarafından oluşturulmuş bir akımdır. Japon olduğu düşünülen ama politik yaklaşımlara göre Rusya’nın mevcut Dolar hakimiyetini sönümlemesi adına oluşturulduğu tahmin edilen bu “savaş aracı” ABD’nin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Zira önümüzdeki 10 yılda dijital para birimlerinin fiziki para birimleri olan fiat para birimlerine karşı 10 puan kazanacağı düşünüldüğünde 2050 yılında kim bilir belki de dijitalleşen dünyada, dijital paralar tek seçenek olacak. Ve Dolar’ın mevcut hakimiyetine gölge düşürebilir ki bu da ABD’nin istemediği bir olasılık olacaktır. Gelelim tekrar esas konumuza.

Dijital Para Birimleri Neyi İfade Ediyor?

Dijital para birimleri, herhangi bir fiziksel ortam teşkil etmeyen dijital araçlardır. Dijital cüzdanlarda muhafaza edilir ve sadece dijital işlemlerde işe yarar. Tabii ki şu anda dijital işlemlerin dışında oyuncu alımlarına kadar kripto paralardan yararlandığını haberlerde okumuşsunuzdur. Ama bu resmi olarak karşılığı olmayan durumlardır.

Blockchain teknolojisi ise bu sektörün bankacılık ve finans işlemlerinin yapıldığı dijital sektördür. Fiat para birimlerinin hem kapladığı yerler hem de karşılığı göz önüne alındığında, dijital paraların büyük avantajı olduğu düşünülebilir. Aynı zamanda vergiler başta olmak üzere, aracı kurumların kâr istemesi, komisyon ücretleri ve diğer giderler de düşünüldüğünde bu sektörün büyük bir alternatif olacağı rahatlıkla söylenebilir.

Son olarak bu yazımızda bu para birimlerinin nasıl üretildiğine ve piyasaya nasıl sürüldüğüne de değindikten sonra, daha detaylı ve profesyonel bilgiler almanız adına sizi diğer başlıklara davet edeceğiz. Lütfen bu sektörü bir yatırım aracı olarak ya da madencilik olarak düşünüyorsanız her başlığı dikkatlice okuyunuz ve ardından alt kısma sorularınızı içtenlikle paylaşınız!

Dijital Paralar Nasıl Üretilir?

Dijital paralar, madencilik ya da bilinen adı ile “mining” yaparak üretilir. Bu da daha sonra detaylı bir şekilde üzerinde duracağımız şekli ile anakart ve ekran kartı CPU’ları ile dijital ortamda oluşturulan matematiksel soru ve sorunların algoritmik olarak çözülmesi karşılığında kasılır. Her sorunun cevabını en kısa sürede veren kişinin önceden belirlenen ve soru ya da sorunun zorluğu karşılığında aldığı puanın dijital transferi ile yapılır.

Her dijital para, para birimlerini ortaya çıkarır. Bitcoin için Satoshi, Etherium için Ether gibi ifadeler o paranın en düşük alt karşılığını temsil eder. Günümüzde 1 Satoshi, Bitcoin’in 0.00000001’ine denk gelir ve yaklaşık olarak “yazının yazıldığı anda”  1 Satoshi = 0,00003411 USD yapar. Türk lirası karşılığı ise 0,00018280 TL’dir.  Yani 1TL 5.470 Satoshi yapar ve bu da ciddi bir rakamı temsil eder.

Dijital para birimleri bilgisayarlarda madencilik olarak bilinen yöntemler ile üretilir ve dijital ortamlarda muhafaza edilir. Daha fazla maden kasmak için ekran kartı CPU’larının çok güçlü olması gerekir. Yani tahmin edebileceğiniz gibi evlerinizdeki bilgisayarlar bu aşamada biraz ağır kalabilir. Diğer yazılarımızda ekran kartı CPU’larının hangi düzeyde olması gerektiği başta olmak üzere, Bitcoin ve madenciliğin A’dan Z’ye röntgenini çekecek ve Blockchain teknolojisinin nasıl bir finans ve ticari araç olduğunu göreceğiz. Ve tabii ki birçok konuya da etraflıca değineceğiz. Lütfen konu ile ilgili diğer başlıkları takip ediniz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.