Kapat

iPhone 7’de home tuşu kalkıyor!

Anasayfa
Mobil iPhone 7’de home tuşu kalkıyor!

İlk iPhone modelinden bu yana Apple’ın kullanmakta son derece ısrarcı olduğu ana ekran tuşu, iPhone 5s ile birlikte çok daha işlevsel bir hale geldi. Touch ID adı verilen parmak izi okuma sensörüne de sahip olan bu tuş iOS işletim sisteminin en önemli kontrol fonksiyonunu yerine getiriyor. Ancak şimdi bu tuşun kalkacağı iddia ediliyor.

Son yıllarda her yeni iPhone modelinden önce bu tuşun kalkacağı söylentileri gündeme geliyor. Ancak bu sefer iddialar bir adım daha gerçekçi. Çünkü Apple’ın artık ciddi bir tasarım atağı gerçekleştirmesi gerekiyor. 3.5 mm ses portunun kaldırılacak olması, su geçirmez gövde ise diğer popüler iddialar arasında.

iPhone 7’de ana ekran tuşu kalkarsa ne olur?

Teknolojik açıdan bu tuşun kalkması aslında son derece faydalı olabilir. Böylelikle ekran için telefonu büyütmeden daha geniş bir alan ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde pil kapasitesini artırmak adına da önemli bir avantaj gibi duruyor. Ancak iOS işletim sistemi bu tuş ile öylesine entegre ki tuşun yerine ciddi bir alternatif gerekiyor.

En önemli alternatif ise en yakın rakip olan Android tarafında. Android platformu uzun yıllar önce geri, ana ekran ve çoklu görev yönetimi gibi kritik kontrolleri “soft key” olarak ekrana gömebiliyor. Dolayısıyla iOS tarafında da böyle bir yenilik görebiliriz.

Önceki yazıyı okuyun:
Twitter’da işler kötüleşiyor!

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım ağı Twitter'ın gelirindeki artış hızı bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre azaldı. Twitter'dan...

Kapat