TechnoSehir

iOS 12, Artık iPhone’unuzda Ne Kadar Vakit Harcadığınızı Gösterecek

Apple’ın yeni çıkacak işletim sistemi olan iOS 12, insanların teknoloji ve sağlık arasında bir denge kurmalarına yardımcı olmak amacıyla artık telefonlarında ne kadar vakit harcadıklarını gösterecek.

Bu ayın başında Google, Android P’nin “dijital sağlık” odaklı geliştirildiğini duyurmuştu. Android P, kullanıcıların cihazda ve belirli uygulamalarda ne kadar vakit harcadıklarını kolayca görmelerini sağlayan yeni bir gösterge paneli içerecek. Hatta, bu panelde gün içinde telefonlarının tuş kilitlerini kaç kere açtıklarını bile görebilecekler.

Görünüşe göre, Apple da buna bayağı benzer bir şey üzerinde çalışıyormuş.

Bloomberg’e göre, Apple pazartesi günkü iOS 12 gösteriminin bir kısmında, ayarlar menüsünün “Dijital Sağlık” bölümünü de tanıtacak. Google’ınkine benzer bir şekilde, bu menüde de iPhone’larımızda ve iPad’lerimizde zamanımızı nasıl geçirdiğimizi bize gösterecek birkaç özellik bulunacak. Bu bahsedilenlerin bazılarını şu an bile yapmanın yolları aslında mevcut. Mesela, iPhone’unuzun pil ayarlarına girip, uygulamalar üzerine dokunarak ne kadar süre ekranda kaldıklarını görebilirsiniz. Ancak bütün bu bilgileri, merkezi bir yere toplayıp sunmak, kullanıcılara daha çok yardımcı olacak.

Apple’ın klasik takvimine göre, iOS 12 muhtemelen kullanıcılara eylül ayında sunulacak, tam da Android P’ye sahip Google Pixel cihazları piyasaya sunulduktan birkaç hafta sonra. Yani, aynı yıl içerisinde dünyanın mobil işletim sistemi pazarının en önde gelen firmalarından ikisi de tüketicilerin cihazlar ve yaşam arasında daha sağlıklı bir denge bulmalarına yardımcı olmak için uğraş veriyorlar diyebiliriz.

Ayrıca bu konudan bağımsız olarak Bloomberg, iOS 12’nin  Apple ARKit güçlendirilmiş gerçeklik platformunun geliştirilmiş ve daha ileri bir versiyonunu içereceğini de belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.