TechnoSehir

İnternet Bağlantı Sorunu Nasıl Giderilir?

İnternet Bağlantı Sorunu Nasıl Giderilir?

Son günlerde yaşanan internet kopmalarına yönelik bir anlatım yayınlayacağız.

Ülke genelinde değil de bazı bölgelerde internette yavaşlama ve bağlantı kopmaları yaşanmaktadır.  Bir haftadır kendi bağlantımda da kopmalar mevcuttu ancak internet hızında bir sorun yoktu. Buna benzer sorunu olan okuyucularımız var ise aşağıdaki adımları takip edebilirler.

Öncelikle ilk adım olarak internet hattınıza ait değerleri ölçtürmeniz için Telekom Müşteri Hizmetlerini arayarak değerlerinizin normal olup olmadığını kontrol edin. Değerleriniz normal sorun yok ise birden fazla seçenek olup sorunu bulmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızdan şüpheleniyor virüs gibi zararlı yazılımlar olduğunu düşünüyorsanız bilgisayarınızın yeniden kurulmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem bittikten sonra tekrar deneyin.  Eğer sorun devam ediyorsa muhtemelen bağlantı kablolarınızda sorun var. Bağlantı kablolarınızı ve bağlantı noktaların kontrol edin.  Kontrol ettikten sonra sorun devam ediyorsa modeminizle ilgili bir problem olabilir. Modeminizi kontrol etmeniz veya başka bir modem bağlayarak deneyebilirsiniz.

Muhtemel diğer bir problemde modeminiz dns adreslerini yenileyememiş olabilir. Buna istinaden modeminizi kapatıp 5 sn ye kadar bekledikten sonra modeminizi açın ve internet göstergesi sürekli yandığından emin olun, daha sonra kullandığınız işletim sistemine göre değişiklik göstereceği üzere ki ben Windows 7 üzerinden devam ediyor olacağım.  Bilgisayarınızda sağ alt köşede bağlantı üzerine sağ tıklayıp Ağ ve Paylaşım Merkezi ni Açı seçiyoruz.

01

Karşımıza çıkan pencerede sol kısımda bulunan Bağlaştırıcı ayarlarını değiştirin sekmesine geliyoruz.

02

 

Bu kısımda kablolu bağlanıyorsanız kablolu üzerine kablosuz ise kablosuz bağlantı üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra en altta özellikleri tıklıyoruz.

03

Çıkan ekranda Internet Protokolü sürüm 4(TCP/IPv4) çift tıklıyoruz.

05

Karşımıza çıkan pencerede üst kısımda yer alan Otomatik olarak bir IP adresi alın seçeneğinin seçili olması gerekmektedir. Tabi burada statik IP kullananlar değiştirmiyor. Sonra Alt kısımda eğer DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçeneği aktifse bunu değiştirerek Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini aktif edip resimdeki gibi Türk Telekom’a ait DNS adreslerini girip hemen altta bulunan “Çıkarken ayarları doğrulay” seçeneğini seçip tamam diyoruz. Diğer pencereye de tamam dedikten sonra işlemi tamamlamış oluyoruz.

06

İnternetiniz yukarıda adımları takip ettiğinizde düzelecektir. Soru ve sorunlarınız olursa Aşağıdan yorumlarını gönderebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.