Kapat

IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı | Teknoloji Haberleri – Technosehir.com

IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı

Anasayfa
Mobil IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı

imei-kayit-suresi
Yurtdışından telefon getirenlere müjde! Artık yurtdışından telefon getirenlerin IMEI kaydı yaptırmaları için gereken süre 30 gün değil. Detaylar haberimizde.

BTK’nın geçtiğimiz günlerde aldığı karar ile beraber, 120 güne çıkartılan IMEI kayıt zorunluluğu, resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Ülkemizde telefonlardan alınan vergilerden dolayı, geçtiğimiz yıllarda kullanıcılar telefonları yurtdışından almaya yönelmişlerdi. Bunu engellemek için çıkartılan IMEI kaydı zorunluluğu, 60 gün süre tanıyordu.
Yani ilk sisteme göre, yurtdışından getirdiğiniz telefona, yerli SIM kart taktığınız an, 30 gün içerisinde IMEI kaydı yaptırmanız gerekiyordu. Daha sonra bu süre 60 güne çıkartılmıştı. Şimdi ise 120 güne çıkmış durumda.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun BTK’nın yaptığı açıklamaya göre, artık 60 günlük süre, 120 güne çıkartıldı.

Açıklamanın tam metnini aşağıda bulabilirsiniz…

 “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına DairYönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, daha önce 60 gün olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilencihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün olarak belirlendi.

Mobil Anahtarlama Merkezi altyapısına sahip işletmecilerin, BTK kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu tespit edilen cihazın elektronik haberleçme bağlantısını 120 günlük kullanım süresi içerisinde kesmeleri de hükme bağlandı.”

 [kirmizibuton]KAYNAK[/kirmizibuton]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Twitter’dan iki Türk öğrenciye davet!

Twitter’ın güvenlik açıklarını bulan ve sorunun çözümünü yetkililere ileten iki Türk öğrenci, Twitter’ın Kurucu Başkanı Jack Dorsey’den özel davet aldı....

Kapat