TechnoSehir

Huawei’ye ABD’den Bir Darbe Daha

Huawei’ye ABD’den Bir Darbe Daha

Ülkemizde de Telekomünikasyon sektöründe büyük bir akıma imza atan ve yeni nesil iletişim araçları arasında %60 gibi önemli bir oranı ele geçiren Huawei, akıllı telefon pazarında da güçlü bir aktör olduğunu ispatlamıştı. Tabii ki başta iPhone olmak üzere, yerel dinamiklerinin güçlerini kaybetmelerini istemeyen ABD, bu gelişmelere karşı çıkmak ve Huawei’nin “önlemeyen” yükselişinin önüne geçmek için ardı adına yasaklar ve iptallere başvurmuştu. Bunlara bir yenisi daha eklendi. Buna göre ABD, ülkesindeki Huawei patentli cihazların gelişmesini sağlayan ve Silikon Vadisi’nde önemli bir yer edinen Huawei’nin Ar-Ge kuruluşu Futurewei’nin bu ülkedeki lisansını iptal etti.  Peki bu ne anlama geliyor? Detaylar yazımızda…

Huawei’nin Futurewei Birimine Lisans İptali

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının boyut değiştirdiği telekomünikasyon ve bilişim sektörü, bir biri ardına karşılıklı restleşmeler ile kan kaybına devam ediyor. Apple ve Huawei arasındaki patent kavgalarının her ülkede kendi çıkarları doğrultusunda kendi yerel şirketleri lehine açılan davalarda, karşılıklı milyar dolarlara varan vergi ve hak ihlali cezaları verilmeye devam ediyor. Kısa süreli “ateşkeslere” rağmen, halen karşılıklı atışmalar devam ediyor. İşte son olarak Çin’de Apple aleyhine açılan davada, şirket 2.1 milyar dolara yakın bir cezaya çarptırıldı. Ve bu da ABD’den bir hamleyi zorunlu hale getirmişti. İşte tam da beklenenler oldu ve ABD, Huawei üzerinden Çin ile restleşmesine devam etti.

Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde Huawei’nin Dünya’daki AR-GE üssünde önemli gelişmelere yön veren birimi Futurewei ile ilgili önemli bir gelişme ajanslara düştü. Buna göre, ABD, ülkesi üzerinden böyle bir birimin faaliyetlerine devam edemeyeceğini açıkça ilan etti. Ve bu kuruluşun ABD’deki tüm mevcut lisanlarını iptal etti, dahası yeni başvuruları da askıya aldı.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Tabii ki bu kararın dava hakkı ve temyiz hakkı saklıdır. Ama şayet ABD geri adım atmaz ve davalar da Çin’in istediği şekilde sonuçlanmazsa, işte tam da burada Çin’i ve Huawei’yi kötü günler bekliyor olacak. Zira, Dünya’nın en önemli Ar-Ge merkezi olarak kabul edilen ve yoğun beyin göçü alarak en kaliteli mühendislerin görev aldığı Silikon Vadisi’nden dışlanan bir şirketin, ne kadar prestij kaybedeceğini ve marka itibarının ne kadar zedeleneceğini artık siz düşünün. Daha doğrusu Çin ve Huawei düşünsün.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.