TechnoSehir

Huawei’den Çılgın Adım: Otomobil Üretecek

Huawei’den Çılgın Adım: Otomobil Üretecek

Çin’in akıllı telefon pazarında önemli bir güç haline gelen ve ABD ile Çin arasında bilek güreşinin ana aktörü olarak gösterilen Huawei’den çılgın adım: Huawei artık otonom araç üretecek. Peki süreç nasıl gelişti ve Huawei yeni hedefi ile neyi amaçlıyor? Detaylar yazımızda…

 

5G ve Otonom Araç Teknolojisi…

Dünya’daki 5G teknolojisinin 5’te 1’ini tek başına yöneten Huawei, satış rekorları kırdığı akıllı telefon pazarının yanına iddialı yeni bir alan daha eklemeye hazırlanıyor. Öyle ki; Huawei’in otonom binek araçlarından toplu taşıma araçlarına değin onlarca yeni teknolojiyi önümüzdeki birkaç yılda hayata geçireceğini ilan etmesi, büyük bir heyecan yarattı. Ve otonom teknoloji ile yeni bir çığır açacağı düşünülen şirketin bundan sonraki adımının neler olabileceği konusunda da yeni fikirlerin oluşmasını sağladı.

Huawei, otonom yani insansız araçlar ile bu alanda “Ben de varım” dedi. İşte bu gelişme her ne kadar Çin için büyük bir gelişme olarak kabul edilse de ABD’yi çılgına çevirecek önemli bir gelişme olacağı kesin. Bir diğer kesin olan şey ise; ABD’nin yeni yaptırımlar ile Huawei özelinde Çin’e daha sert şekilde diz çöktürmek isteyeceği.

 

Şangay Otomobil Fuarında Sergilenecek

Çin’li gazetelere dayandırılan haberlere göre önümüzdeki hafta açılacak olan Şangay Otomobil sergisinde, bu aracın bir prototipinin sergileneceğine kesin gözü ile bakılmakta. Yeni aracın otonom teknolojinin son varyasyonlarını test edeceği bekleniyor.

Çin’in motor ve araç aksanları tedarikçisi Dongfeng Motor ile yapılan 500 milyon dolara yakın bir anlaşma, Huawei’nin bu alanda özel bir birim kuracağı söylentilerini de kuvvetlendirdi. Buna göre, teknoloji ve mühendis transferi de sağlamayı amaçlayan bu anlaşmaya göre, Huawei artık kendi Ar-Ge birimlerini de devreye sokacak.

Otonom sürüş teknolojisinin kullanılacağı araçlarda 5G teknolojisinin de nimetlerinden sonuna kadar faydalanmayı amaçlayan Huawei, aynı zamanda “akıllı araç nasıl olur” sorusuna da en iyi cevabın kendileri olacağını kanıtlamaya çalışacak. Çünkü, daha öncede belirtildiği gibi Huawei, akıllı teknolojide önümüzdeki 5 yılda Dünya’nın 1 numarası olacağını iddia etmişti. Bakalım gerçekten de Huawei bu söylemlerinde gerçekçi olabilecek mi ve hedeflerini tutturabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.