TechnoSehir

Huawei, Yerli İşletim Sistemi “Hongmeng”i Bitirmek Üzere

Huawei, Yerli İşletim Sistemi “Hongmeng”i Bitirmek Üzere

Son zamanların en popüler konularından olan S400 ve F35 gerginliği yerel basında sıklıkla işlenirken, Çin’de ise Huawei tekelinde bir ABD-Çin ticaret savaşı, gündemi en çok meşgul eden olayların başında geliyor. ABD’li teknoloji firmalarıyla çalışmaktan men edilen Çinli Huawei‘nin üst düzey bir çalışanı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Telekom devinin UU Android işletim sisteminin yerine geçmek üzere “Hongmeng” işletim sistemini (OS) başlatma potansiyeli olduğunu söyledi.

Huawei Technologies Co Ltd’nin halkla ilişkiler ve iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Andrew Williamson, röportajında, şirketin, Çin’de milyonlarca cihaza sunulduğunu söylediği Hongmeng’in ticari markasını, “muhtemelen” önümüzdeki günlerde piyasaya süreceğini açık açık belirtti.

 

Meksika’dan Tüm Dünya’ya Yeni İşletim Sistemi Duyurusu

Başkan Donald Trump’ın yönetimi geçen ay Huawei’yi, Android işletim sistemi kullanan markalar listesinden çıkardı ve telefonlarında kullanılan Alphabet Inc gibi ABD teknoloji şirketleri ile iş yapmaktan alıkoyan bir kara listeye koydu. Williamson’in Meksika’da yaptığı konuşmada, “Huawei, potansiyel olarak yeni bir değiştirme süreci başlatıyor” dedi. “Bu Huawei’nin istediği bir şey değil. Android ailesinin bir parçası olmaktan çok memnunuz, ancak Hongmeng çoğunlukla Çin’de test ediliyor. Sanırım bir milyondan fazla cihazda kullanıma sunulduğunu düşünüyorum.”

“Muhtemelen ticari markalara bu ürünü entegre edeceğiz ve istenirse ileride işletim sistemimizi kullanmak isteyen ticari partnerlerimiz ile bunları paylaşacağız” dedi. Williamson, 2019 gelir artışının, geçen yılın yüzde 19.5 artışına kıyasla, yüzde 20 civarında neredeyse sabit kalacağını belirtti. Huawei, Mart ayında üç ana iş grubunun bu yıl çift haneli büyüme kaydetme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Williamson, ticaret gerginliklerinin tam bir ticaret savaşına girmesi halinde, Hongmeng‘in “aylar içinde” piyasaya sürüleceğini ve en önemli güç haline en kısa sürede geleceğini belirtti.

 

BM Fikri Mülkiyet Teşkilatı Verileri, Söylentileri Doğruluyor!

Birleşmiş Milletler Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’ndan (WIPO) gelen veriler, dünyanın en büyük telekomünikasyon ağı üreticisi Huawei’nin, birçok ülkede Hongmeng ticari markası için başvurduğunu gösteriyor. Ülkemizde de en kısa sürede bu alanda bir başvuru yapılacağı ve Doğu blokunda Çin’den sonra en büyük operasyon merkezi yapılacağı söylentileri yoğunluk kazandı. Ve hatta 5G teknolojisinin bir ayağının da ülkemiz olabileceği söyleniyor.

Williamson, yonga üreticilerinin Huawei’yi dışlamalarının işleri için “feci” sonuçlar doğurabileceğini bildiklerini söyledi. “Bizden kimsenin bizim için lobi yapmasını istemiyoruz. Bunu kendi arzuları doğrultusunda yapıyorlar, çünkü çoğu için Huawei en büyük müşterilerinden biri” dedi.

Huawei Tüm Dışlamaları Reddetmişti

Huawei’ye karşı dışlama, ABD’de yönlendirici, anahtar ve diğer donanımlarında “arka kapıları” olan Çin’in ABD iletişiminde casusluk yapmasına izin verebileceği iddiasıyla bir yıldan fazla bir süredir devam ediyor. Şirket, ürünlerinin güvenlik tehdidi oluşturduğunu reddetmesine rağmen bu durum hala gündemdeki sıcaklığını koruyor. Buna rağmen bazı AB ülkeleri de ABD ile eş zamanlı hareket ederek Huawei markası altındaki tüm mobil ve telekomünikasyon ürünlerini almaktan vazgeçti. Önümüzdeki süreçte Huawei’nin bu yeni işletim sisteminin yansımalarını hep birlikte göreceğiz ve belki de artık bundan sonra Android ve iOs’tan sonra yep yeni bir işletim sistemi olan Hongmeng’i de konuşuyor olacağız. İsim olarak dilimize pek yatkın olmasa da ileride daha fazla aşina olacağımızdan belki de, bizim için gayet ideal bir işletim sistemi olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.