TechnoSehir

Huawei, Yeni İşletim Sisteminden Sonra Yeni İşlemcisini de Tanıttı!

Huawei, Yeni İşletim Sisteminden Sonra Yeni İşlemcisini de Tanıttı!

 

ABD ile başı bir türlü dertten kurtulmayan Huawei; Google, Microsoft, IBM ve Intel gibi bilişim dünyasının güçlü “devleri” tarafından ürün ve hizmet için kara listeye alınmıştı. Fakat bu kara listeye alınmadan önce önlemini aldığı görülen Huawei, önce yerli işletim sistemi ile Google ve ardından şimdi de yeni işlemcisi ile Intel’i devre dışı bırakmayı başardı. Peki, Hongmeng ile işletim sistemi entegrasyonu sağlayan Huawei’nin yeni işlemcisi ve yonga sistemini mi merak ediyorsunuz? Detaylar yazımızda…

 

Karşınızda Kirin 810 İşlemci

Snapdragon 730 ile karşılaştırılan ve hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğu belirtilen Kirin 810, artık bundan sonra daha da geliştirilerek yeni Huawei telefonlara yüklü olarak gelecek. 21 Haziran’da tanıtılan bu işlemci ile artık İntel’in kara listeye ikide bir alıp çıkarma tehdidi de son bulmuş olacak.

HiSilicon tarafından üretilen bu muhteşem işlemci, Android cihazlarda kullanılan Snapdragon 730 ile aynı performansa sahip. 7nm  üretim işlemine tabi tutulan bu işlemci, aynı zamanda mükemmel hızı ile de rakiplerine gözdağı vermiş durumda. Bundan sonra, artık İntel düşünsün noktasına gelen Huawei’nin bu işlemciyi ve yonga setini ilk olarak nerede kullanacak, en büyük merak konusu olmuş durumda .

 

Cortex Çekirdekten Performans Gücü Alıyor

Kirin 810, Cortex çekirdeklerinden güç alan hızlı bir işlemci. Cortex-A76, yüksek performanslı seçeneğini zaten daha önce Huawei P30 Pro’da kullanmıştı. 2.27 Ghz işlemci performans gücüne kadar hızı test eden cihaz, gerçekten de harika bir orta-sınıf güç işlemcisi. Bununla birlikte; Cortex-A55 ve 1.88 Ghz’lik başka bir serisi de olduğunu belirtmek gerekir.

Huawei’nin bu yeni amiral gemisini ne kadar geliştireceği ise şimdiden merak konusu. Çünkü, ortalama 3 farklı segmentler için her yıl akıllı cihaz piyasaya süren Huawei, sadece bir işlemci ile Intel’le rekabet kuramaz. Bununla birlikte Kirin 980 de evet daha önce ortak girişimler ile farklı cihazlarda kullanılmıştı ama şimdi Kirin 810’un çok üstüne geçmesi beklenen işlemcilere ihtiyaç olduğu kesin! Hatırlatmakta fayda var! Son zamanların en popüler akıllı cihazlarından olan Huawei Pro P30’da, Kirin 980 kullanılmış ve mükemmel sonuçlar alınmıştı.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.