Kapat

HP, Yeni Omen 15’i ile Fiyat/Verim Oyun Notebooklarına Rakip Olmaya Geliyor | Teknoloji Haberleri – Technosehir.com

HP, Yeni Omen 15’i ile Fiyat/Verim Oyun Notebooklarına Rakip Olmaya Geliyor

Anasayfa
Donanım HP, Yeni Omen 15’i ile Fiyat/Verim Oyun Notebooklarına Rakip Olmaya Geliyor

HP, Omen 15 notebook’una diğer ince ve hafif oyun notebooklarında görülen bazı özellikleri ekleyerek yeni tasarımıyla rakiplerine yetişmeye geliyor.

Omen 15, zaten hali hazırda orta karar bir oyun notebookuydu ve fiyatına göre sunduğu performans da fena sayılmazdı. Ancak HP, artık orta sıralara oynamaktan sıkılıp zirveye çıkmayı hedeflemiş belli ki, bunu da Omen 15’in yeni ince ve hafif tasarımıyla yapmaya karar vermiş. Yeni Omen 15 sadece 2.52 kg, hatta işin ilginç yanı bu hafiflikte olmasına rağmen, genel olarak altı işlemcili oyun notebookları içerisinde hala ortalamanın üstünde bir ağırlığa sahip olması. Fakat bu ağırlık boş bir ağırlık değil çünkü gerçekten tüm iç ve dış tasarım kaliteli bir şekilde yapılmış. Sağlam bir metal kasaya, ekranın çevresinde incecik bir çerçeveye ve bir önceki nesline kıyasla daha küçük bir marka logosuna sahip.
Özelliklerine bir göz atarsak, Omen 15 benim favori mobil işlemcim olan 2.2GHz Intel Core i7-8750H (altı çekirdekli ve 4.1GHz Turbo Boost’a sahip). Ekran kartında ise iki seçenek sunuluyor: Nvdia GTX GeForce 1050Ti (4GB Bellek) ya da GTX 1060 (6 GB Bellek). RAM’de de aynı şekilde iki seçenek var, 8 GB ya da 16 GB DDR4-2666MHz RAM kullanabiliyorsunuz. Ayrıca depolama birimlerine de bakarsak, ikili bir depolama kurulumuyla geldiğini görüyoruz: içinde 128 GB ya da 512 GB SSD ve 1 TB’lık sabit disk bulunmakta. 15.6-inch 60Hz ya da 144 Hz IPS 1920×1080 bir ekrana sahip ve ayrıyetten 60 Hz 4K seçeneği de olacağı söyleniyor. 70WHr bataryası HP’ye göre “karışık kullanımla 6 saat 15 dakikaya kadar” dayanıyor. Son olaraksa, 26 devirli ve 4 farklı ışıklandırma bölgesine sahip bir oyun odaklı klavyesi de bulunuyor ancak bu klavyenin sadece Core i7/ GTX 1060 modellerine eklendiğini belirtelim.

HP’nin oyun bilgisayarı stratejisi oyuncuların isteklerine fiyat odaklı olarak yaklaşmak gibi duruyor fakat bu da sadece kısmen gerçekleştirilmiş çünkü modellerin hiçbirinde 144Hz yenileme hızı seçeneği varsayılan olarak mevcut değil.

Yeni Omen 15’in ücretlendirmesi GTX 1050 Ti / Core i5 / 8GB RAM modeli için $979, GTX 1060 / Core i7 / 16 GB RAM modeli için $1299 ve son olarak GTX 1060 / Core i7 / 16 GB RAM / 4K ekran varyasyonu için $1699 şeklinde.

Açıkçası genel olarak bakıldığında bu modellerin özellikleri açısından harikalar yaratacak gibi durmadıklarını belirtmek gerek. Ancak HP’nin de hedeflediği üzere bu notebookların asıl amacı $2000 altı pazarının başına geçebilmek. Bu nedenle notebooklar ait oldukları $2000 altı pazarı bağlamında değerlendirildiğinde iç ve dış donanım olarak oldukça verimli duruyorlar.

En azından kağıt üzerinde yaptığımız bu incelemenin sonucunda HP’nin yeni Omen 15 ile fiyat-kalite eğrisinin belki de en üst noktalarından birine ulaşmış gibi durduğunu söyleyebiliriz. Fakat her zaman dediğimiz gibi yapılan bu inceleme, bir teori ortamında böyle bir sonuca varmıştır yani pratikte nasıl sonuçlanacağını ve incelememizin ne denli doğru çıkacağını her zamanki gibi ancak ürünler piyasaya sürüldüğünde görebileceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir