TechnoSehir

Harvard’lı Bilim Adamları Deniz Süngerlerinde Kanser Karşıtı Moleküllerin Varlığını Keşfetti

Harvard’lı Bilim Adamları Deniz Süngerlerinde Kanser Karşıtı Moleküllerin Varlığını Keşfetti

Harvard ve Japon bilim adamları, kanser ilacı geliştirilmesinde “önemli bir keşif” için kolları sıvadı. Pazartesi günü yayınlanan yeni bir çalışmada, deniz süngerlerinden türetilmiş karmaşık bir kanser türüyle mücadelede, molekülleri sentezlemenin bir yolunun bulunduğu belirtiliyor. Bilim adamlarının yeni stratejileri ise, insanlarda planlı bir klinik çalışma da dahil olmak üzere, bu moleküller üzerinde yapılan araştırmaların hızlandırılmasına katkı sağlamak. Bilim adamlarını ve kamuoyunu heyecanlandıran bu mükemmel gelişmeyle artık kanser ile mücadelede yeni bir adım atıldığını ve bu adımın güçlü bir şekilde ilerlediğini belirtmek gerekir. İşte detaylar…

 

Halikondrinler ve Yapay Dönüşümleri

Halikondrinler olarak adlandırılan moleküller, 1980’lerin ortalarında deniz süngerlerinde Japon araştırmacılar tarafından keşfedildi. Halikondrinlerin, hem insan hücrelerini içeren laboratuvar deneklerinde hem de farelerde, mevcut diğer tedavilerden farklı bir şekilde daha agresif bir hızla tümörlerle savaşabildikleri ortaya çıktı. Ancak onlarca yıldır halichondrin’lerin sınırlı sayıda olması, bizi biraz ürkütüyor. Zira, sünger türü olan bu canlılar “türü tükenmek üzere” olan canlılar olmakla birlikte ne yazık ki yüksek saflıktaki karmaşık sistemleri, onların bir laboratuvarda sentezlemeyi neredeyse imkansız hale getirmesine neden oldu. 1990’lı yılların başlarında, bilim adamları yapay olarak, bu moleküllerden birini, halichondrin B olarak adlandırdılar, ancak 100’den fazla farklı türü olması, genel olarak adlandırılmasını zor bir hale getirdi. Doğal olarak üretilen sürümde olduğu gibi, bir seferde yalnızca küçük bir miktar üretiliyor olması, her yönü ile çok zorlu bir süreç anlamına geliyor ve kabaca bunu yapmak için kullanılan toplam içerik miktarının yüzde 1 olması çok üzücü.

 

İleri Tedavi Yöntemleri İçin Kullanılıyor!

Bu keşif sonunda, 2010 yılında ileri meme kanserini (ve daha sonra liposarkomu) tedavi etmek için FDA onaylı bir ilaç olan Japon ilaç şirketi Eisai tarafından geliştirilen Halikondrin B’ye dayanan daha basit bir bileşik oluşturulmasına yol açtı. Bu çalışmada görev alan bilim adamları, bu canlıların laboratuvar ortamlarında öncelikli olarak geliştirilmesi ve büyütülmesini hedef alıyor. Sonrasında ise Eisai üzerinden bir ilaç olarak kanser ile mücadele etmesine odaklanıyorlar. Pazartesi günkü Bilimsel Raporlarda ayrıntılı olarak verilen çalışmaları, E7130 adlı belirli bir Halichondrin ilaç adayına odaklandıklarını da gösteriyor!
Faz 1 klinik testlerde E7130’un fareler üzerindeki araştırma sonuçları, mükemmele yakın bir etkisi olduğunu gösteriyor. %99 oranında harika bir sonuç alınan Halkondrin ile artık meme kanseri ve daha birçok kanser türü ya tamamı ile ortadan kalkacak ya da bununla etkin mücadele sağlanmış olacak.

 

Kishi’ye Göre Mükemmel Sonuçlar Her an Kamuoyu İle Paylaşılabilir

Harvard Üniversitesi’nde bir Kimya Profesörü olan Yoshito Kishi’ye ve ekibine göre, çalışmalar sonunda, Halikondrinlerin bir kanser tedavisi olarak gelecekte daha umutlu bir haberi kamuoyu ile paylaşmaya çok yakın olduklarını belirtti. E7130 fare çalışmalarında, halikondrinlerin bir tümör hücresinin tedavisinde inhibe görevi gördüğü de belirtiliyor. Bu, bu moleküllerin başarılı kemoterapi şansını artırmak için mevcut ilaçlarla birlikte kullanılabileceği anlamına gelebilir. Ancak şimdilik, E7130’u sadece anjiyosarkomlar (kan ve lenf damarlarının iç zarının kanseri) gibi nadir kanserler için tek bir ilaç olarak test etmeyi planlıyorlar. Eisai ayrıca ABD’de bu sefer ilacın ikinci bir klinik denemesine başlamayı planlaması, diğer kanser türleri için de umut anlamına gelebileceği vurgulanıyor.
Buna göre eğer bu sünger türünün sahip olduğu dokular olan Halikondrin dokuları, geliştirilip laboratuvar ortamlarında büyütülürse, başta kemoterapi ile tedavi olmak üzere birçok tedavi yöntemi kullanılarak kanser ile mücadelede kullanılabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.