Kapat

Google’dan İnsanlara “Şu An Bir Botla Konuşuyorsunuz” Uyarısı | Teknoloji Haberleri – Technosehir.com

Google’dan İnsanlara “Şu An Bir Botla Konuşuyorsunuz” Uyarısı

Anasayfa
Yazılım Google’dan İnsanlara “Şu An Bir Botla Konuşuyorsunuz” Uyarısı
Google'dan İnsanlara "Şu An Bir Botla Konuşuyorsunuz" Uyarısı

Google, kişiler insan sesini birebir taklit edebilen botlarla iletişim kurduklarında, onların bunun farkında olmalarını sağlamak amacıyla çeşitli yöntemlere başvuracağını açıkladı.
Google
Google’ın Verge adlı teknoloji sitesine yaptığı açıklamaya göre; bir bot tarafından aranan bir kişiye, botla konuşmakta olduğunun bilgisi verilecek.
Geçtiğimiz hafta, Google I/O Geliştirici Konferansı’nda Duplex Bot’unun konuşma yetenekleri bir kuaför randevusu ayarlama diyaloğu üzerinden sergilenmişti. Ve bu demo sunumu, izleyiciler arasındaki bir teknoloji uzmanını “dehşete düşürdü”.

Sosyal Etki

Google yaptığı açıklamada, bu halka açık gösterimin ortaya çıkardığı tartışmaya önem verdiklerini söyledi ve bu teknolojinin kullanımında “şeffaflığın” önemini vurguladı.

Yapılan gösterimde, Duplex yazılımının bir kuaför salonunun resepsiyon görevlisiyle konuşması sergilendi. Bilgisayar tarafından üretilen ses, konuşması sırasında; gündelik dil ve arada duraklamalar kullandı, hatta insana özgü laf kalabalığı yaptığı yerler bile oldu.

Ses, Google’ın DeepMind WaveNet yazılımının kontrolü altındaydı ve birçok konuşma örneği kullanılarak eğitilmiş olması sayesinde bir insanın tam olarak nasıl konuştuğunu biliyor ve etkili bir şekilde taklit edebiliyor.

Google, bu yazılımın “doğal” konuşmalar yapabilmesi amacıyla geliştirildiğini ve artık dünyada telefon aracılığıyla insanların işlerini yapabileceğini söyledi.

Buna ek olarak, projenin son halinin ince ayarlarının yapılmasına yardımcı olabilecek tüm geri bildirimlere açık olduklarını da belirtti.

University of North Carolina’da bir doçent doktor olan ve teknolojinin toplumla etkileşimi konusunda sık sık yorumlarda bulunan Zeynep Tüfekçi, bu demoyu “dehşet verici” olarak nitelendirdi.

Attığı tweet’te Prof. Tüfekçi, insan sesinin bu kadar gerçekçi bir şekilde taklit edilmesi fikrinin “korkunç ve apaçık yanlış” olduğunu söyledi.

Daha sonrasında ise sözlerine şunu ekledi:

“Bu düpedüz kasıtlı bir kandırmacadır. Kabul edilemez.”

Ayrıca, WaveNet projesinin, geliştirilme süreci sırasında iptal edilmemesine ve halka açık bir gösterim yapacak kadar ilerlemesine çok şaşırdığını da belirtti.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Youtuberların Kazancı Ne kadar Youtuber Ne kadar Kazanıyor
Youtuberların Kazancı Ne Kadar, Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Son dönemlerde bu soruyla sizin de sık sık karşılaştığınızı tahmin edebiliyoruz. Ve belki merakınızı yatıştırmak belki de size bir ilham...

Kapat