Kapat

Google, Yapay Zeka Silahları Geliştirmeme Yemini Edip Yine de Askeriye İle İşbirliği İçerisinde Olacağını Belirtti | Teknoloji Haberleri – Technosehir.com

Google, Yapay Zeka Silahları Geliştirmeme Yemini Edip Yine de Askeriye İle İşbirliği İçerisinde Olacağını Belirtti

Anasayfa
Bilim Google, Yapay Zeka Silahları Geliştirmeme Yemini Edip Yine de Askeriye İle İşbirliği İçerisinde Olacağını Belirtti

Geçtiğimiz günlerde, bazı yorumcuların “korkutucu” olarak nitelendirdiği halka açık yapay zeka sunumundan sonra Google, yapay zeka silahları geliştirme işine girmeyeceğini ancak askeriyeyle çalışacağını duyurdu.
İlk olarak Google’ın halka açık yaptığı yapay zeka sunumunu ve bunun toplum üzerindeki etkilerine tekrardan bir göz atalım.

Geçtiğimiz haftalarda Google, kişiler insan sesini birebir taklit edebilen botlarla iletişim kurduklarında onların bunun farkında olmalarını sağlamak amacıyla çeşitli yöntemlere başvuracağını duyurmuştu.

Google’ın Verge adlı teknoloji sitesine yaptığı açıklamaya göre; bir bot tarafından aranan bir kişiye, botla konuşmakta olduğunun bilgisi verilecekti.

Geçtiğimiz hafta, Google I/O Geliştirici Konferansı’nda Duplex Bot’unun konuşma yetenekleri bir kuaför randevusu ayarlama örneği üzerinden sergilenmişti. Ve bu demo sunumu, izleyiciler arasındaki bir teknoloji uzmanını “dehşete düşürmüştü”.

Google yaptığı açıklamada, bu halka açık gösterimin ortaya çıkardığı tartışmaya önem verdiklerini söyledi ve bu teknolojinin kullanımında “şeffaflığın” önemini vurgulamıştı.

Yapılan gösterimde, Duplex yazılımının bir kuaför salonunun resepsiyon görevlisiyle konuşması sergilenmişti. Bilgisayar tarafından üretilen ses konuşması sırasında; gündelik dil ve arada duraklamalar kullandı, hatta insana özgü laf kalabalığı yaptığı yerler bile olmuştu.

Ses, Google’ın DeepMind WaveNet yazılımının kontrolü altındaydı ve birçok konuşma örneği kullanılarak eğitilmiş olması sayesinde bir insanın tam olarak nasıl konuştuğunu biliyordu ve etkili bir şekilde taklit edebiliyordu.

Google, bu yazılımın “doğal” konuşmalar yapabilmesi amacıyla geliştirildiğini ve artık dünyada telefon aracılığıyla insanların işlerini yapabileceğini söylemişti.

Buna ek olarak, projenin son halinin ince ayarlarının yapılmasına yardımcı olabilecek tüm geri bildirimlere açık olduklarını da belirtmişti.

University of North Carolina’da bir doçent doktor olan ve teknolojinin toplumla etkileşimi konusunda sık sık yorumlarda bulunan Zeynep Tüfekçi, bu demoyu “dehşet verici” olarak nitelendirmişti.

Attığı tweet’te Prof. Tüfekçi, insan sesinin bu kadar gerçekçi bir şekilde taklit edilmesi fikrinin “korkunç ve apaçık yanlış” olduğunu söylemişti.

Daha sonrasında ise sözlerine şunu eklemişti: “Bu düpedüz kasıtlı bir kandırmacadır. Kabul edilemez.”

Ayrıca, WaveNet projesinin, geliştirilme süreci sırasında iptal edilmemesine ve halka açık bir gösterim yapacak kadar ilerlemesine çok şaşırdığını da belirtmişti.

Şimdi ise bu endişeleri biraz da olsa dindirmek amacıyla olsa gerek, Google CEO Sundar Pichai bir blog gönderisinde şunları yazdı:

“Google’da yapay zekayı kullanmamızın tek amacı ürünleri daha kullanışlı yapabilmek – spamsız ve daha kolay yazılabilen email’den, doğal bir şekilde konuşabileceğiniz bir dijital asistana, fotoğraflarınızın içindeki güzelliği ortaya çıkaran programlara kadar”

Ayrıca bir başka blog gönderisinde de şunu ekledi:

“Böyle güçlü bir teknolojinin akıllarda aynı güçlükte şüpheler ve sorular da uyandırdığının farkındayız. Yapay zekanın nasıl geliştirildiğinin ve kullanıldığının gelecek yıllarda toplum üzerinde çok önemli etkileri olacak. Yapay zekada bir lider olarak, bunu doğru yapmanın sorumluluğunu taşıyoruz.”

Her ne kadar insanların içini rahatlatmak için böyle bir gönderi yazma zahmetinde bulunmuş olsalar da, sonuç olarak yine de askeriyeyle işbirliği içerisinde olmaları insanların aklında daha farklı ve büyük soru işaretlerinin oluşmasına sebep oluyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook, Artık Kullanıcılarına Yaptıkları Satışların Reklamını Komşularına Yapma İmkanı Sunuyor

Son zamanlarda CEO’sunun dahil olduğu bazı olaylardan dolayı adı gündemde pek hoş olmayan bir şekilde anılan Facebook, bugün pazar yerine...

Kapat