Kapat

Google Doodle Orhan Veli KANIK’I Unutmadı | Teknoloji Haberleri – Technosehir.com

Google Doodle Orhan Veli KANIK’I Unutmadı

Anasayfa
İnternet Google Doodle Orhan Veli KANIK’I Unutmadı
Orhan Veli Kanık

Google yaptığı Doodle çalışmalarında önemli kişileri ziyaretçilerine hatırlatacak bir şekilde doodle yaparak büyük beğeni topluyor. Google bugün ünlü şair olan Orhan Veli Kanık’ doodle yaptı. Dünyanın popüler arama motoru olan Google da karşımıza çıkan Doodle da karikatürize edilmiş resmin üzerine geldiğiniz “Orhan Veli’nin 104. Yaş Günü” şeklinde bildiri olduğunu görüyoruz.
 Orhan Veli KANIK Kimdir?

Türk Edebiyatının büyük şairi olan Orhan Veli Kanık 13 Nisan 1914’te Beykoza bağlı Yalıköyde Dünyaya geldi. Cumhur Başkablığı Armoni Orkestra şefi ve klarnet ustası Mehmet Veli KANIK ile Fatma Nigar hanımın ilk çocukları olarak dünyaya gelen Orhan Veli, 36 yıllık yaşamına bir çok eseri sığdırarak Türk Edebiyatının unutuşmaz isimleri arasında yer almayı başarmıştır.
Oktay Rifat ve Melih Cevdet Anday ile birlikte Yenilikçi Garip akımının kurucusudur.
14 Kasım 1950 tarihinde arkadaşının evinde yemek yerken fenalaşan Orhan Veli, Hastaneye kaldırıalarak Alkol zehirlenmesi teşhisiyle tedavi uygulanmaya başlandı. Ancak Beyinde damar çatlaması nedeniyle beyin kanaması olduğu anlaşılır. Aynı gece komaya giren ünlü şair bir müddet sonra Cerrahpaşa Hastanesinde hayata gözlerini kapatır.

Şaire ait Bazı Eserleri şöyle:
Garip, Yenisi, Karşı, Vazgeçemediğim, Denize Doğru, Nesir Yazıları, Çeviri Şiirler, İstanbul’u Dinliyorum, Giderayak,

 

Ayrıca gün içerisinde diğer doodle ve geçmişe ait Google Doodle buradan kontrol ede bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Whatsapp Sesli Mesaj Kilitleme
WhatsApp Sesli Mesaj Kilitleme Özelliğini Android Beta Kullanıcılarına Sundu!

Dünyanın Popüler mesajlaşma ve görüşme platformu olan WhatsApp'tan beklenen özellik geliyor. WhatsApp sesli mesaj kilitleme özelliğiyle ilgili haberimizi daha önce...

Kapat