TechnoSehir

Facebook’tan Sesli Asistan Geliyor!

Facebook’tan Sesli Asistan Geliyor!

Facebook, bir mesajlaşma ve arkadaşlık uygulamasının çok ötesinde olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Bu bağlamda daha önce Whatsapp, Messenger ve Instagram’ı bünyesine katmış ve onlarca küçük uygulamaları da alt yapısına geçirmişti. Ama artık Google ve Amazon ile özdeşleşen yepyeni bir alana yönelmeye hazırlanıyor. Google Assitant ve Amazon Alexa’ya yeni bir arkadaş geliyor. Facebook Asistan ile birlikte artık sesli asistan piyasaya sürülmeye çok yakın.

 

Facebook Asistan İle Yapay Zeka Güçleniyor

Yapay zeka ile donatılacak olan bu uygulama sayesinde akıllı cihazlar daha da etkili ve daha da etkileyici olacak. Yeni asistanın ses ve jest algılayıcı özelliği ile akıllı cihazlarda kullanılmaya başlanması ile birlikte, cihazlar daha da akıllanacak!

Verge adlı teknoloji ve bilim sitesine Facebook’un üst düzey yetkililerinden biri tarafından yapılan demece göre “Yapay zekaya sahip bir uygulamanın peşindeyiz. Bu sene ya da önümüzdeki sene yeni cihazlara entegrasyonu yapılacak. Portal ve Oculus gibi ürünler ile birlikte VR/AR ürünlerine de bu asistanı tanımlayacağız.” yönünde bir açıklama yaptığı biliniyor.

Alexa ve Google Asistan ile birlikte Siri’nin de bu alanda önemli aktörler olduğu biliniyor. Rakip olarak değil sadece alanda var olmayı istediklerini belirten Facebook’un, bu alanda ki yatırımlarına bakıldığında pek de doğruyu yansıtmayan açıklamalar yaptığı düşünülmekte. Öyle ki; Facebook önümüzdeki süreçte en fazla yatırımı bu alana kaydırmayı şimdiden gerçekleştirmiş bulunuyor.

 

Kendi Yazılım ve Donanımlarını Kullanacak

Daha önce Apple, Samsung ve Qualcomm gibi devlerin birbirileri ile olan patent davalarını çok iyi bir süzgeçten geçiren Facebook, yeni uygulamanın tamamı ile kendi Ar-Ge birimleri ile ve kendi yazılım-donanımları ile yapmak istiyor. Facebook’un bu adımının diğer rakiplerine yansımaları nasıl olacak hep birlikte göreceğiz. Bu arada, yeni Facebook Asistan uygulamasının yönetim biriminin başına da güçlü bir isim olan ve daha önce Oculus VR’ın da başında olan Ira Snyder geçecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.