TechnoSehir

Facebook’tan Kripto Para Dünyasına Yeni Rakip: Libra Geliyor

Facebook’tan Kripto Para Dünyasına Yeni Rakip: Libra Geliyor

Uzun süren dedikodular artık gerçek oluyor ve Facebook, Bitcoin’e rakip yeni sanal para birimi Libra’yı Dünya’ya sunmaya hazırlanıyor. Ve tabii ki bir de sanal cüzdan olan Calibra’yı. Facebook’un uzun süredir otonom teknolojiyle birlikte dijital para sektörüne de el atacağı söylense de, bu her zaman alaycı bir yaklaşımla karşılanıyordu. Ama, bu sabah öyle bir gelişme yaşandı ki, Dünya’nın güçlü devleri olan Amazon, Yahoo, Alibaba, Microsoft ve Google, şimdiden tebrik mesajlarını yayımlamaya başladı bile. Peki yeni para birimi Libra ve dijital para cüzdanı Calibra neyi vadediyor? Sistem nasıl çalışacak? Biraz erken ama mantıklı bir yatırım aracı mı? İşte Libra ve Calibra…

Libra ve Calibra Nedir? Nereden İlham Alındı? Gelecekte Ne Vadediyor?

Bu sabah, Facebook kripto para biriminin dünyasına dalmak üzere olduğunu söyleyerek uzun süredir devam eden söylentileri doğruladı. Bu şifreleme para birimi Libra olarak tüm kamuoyu ile paylaşıldı ve gelecek yıl Calibra adlı bir dijital cüzdanla birlikte piyasaya sürüleceği belirtildi. Calibra, Facebook’un bir yan kuruluşu olacak ve Libra, İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan bir dizi farklı şirketten (Facebook ve Calibra dahil) oluşan bir organizasyon olan Libra Derneği tarafından yönetilecektir.

Libra, “Blockchain teknolojisinin temeli üzerine inşa edilmiş küresel, dijital olarak yerli, yedek destekli bir şifreleme para birimi” olarak tanımlanıyor. Görünüşe göre amaç, Libra’nın değerine olan güveni güçlendirmek ve orta vadede diğer para birimlerine büyük bir rakip ortaya çıkarmak gibi görünüyor.

 

Calibra, Facebook’tan Çok Daha Ötesini İfade Ediyor!

Calibra Birliği’nin zaten üyeliğini yapan bazı büyük kuruluşlar var ki, bu kuruluşlar büyüklük bakımından Dünya’nın en seçkin kulübünü oluşturuyor. Facebook ve Calibra’ya ek olarak, Libra Birliği’nde MasterCard, Visa ve PayPal dahil olmak üzere birçok ödeme işlemcisi bulunmaktadır. Lyft, Uber, Spotify ve eBay, Birlik’te de bir dizi blok zincirle (Coinbase, Anchorage) ve risk sermayesi şirketleriyle (Andreessen Horowitz, Atılım Girişimleri) bir araya gelen pazarlar arasında. Bu biraz düşündürücü ve ürkütücü gibi görünüyor öyle değil mi? Bu dev kuruluşların hepsi neden aynı anda ve ortak deklarasyon ile daha önce “balon” dedikleri ve her an patlamasını beklediği bu sektöre yatırım yapıyorlar! Acaba burada çok daha farklı bir plan mı var? Ve Bitcoin’in bir Rus icadı olduğunu ve buna rakip çıkarmak istediklerini düşünmek fazla mı kuramcı olarak düşünülebilir?

Temel Düşünce Ne Olabilir?

Libra ve Calibra’nın belirtilen hedeflerinden biri, temel finansal hizmetleri dünyadaki insanlar için daha erişilebilir hale getirmektir. Calibra, Messenger ve WhatsApp’a entegre olarak bağımsız bir uygulama olarak başlatılacak ve Facebook, Libra’yı birisine bir mesaj gönderebildiğiniz kadar kolay harcayabileceğiniz, gönderebileceğiniz ve saklayabileceğiniz bir argüman olarak kullanacak.

 

Facebook, başta Calibra’yı sadece bir akıllı telefona sahip olan hemen hemen herkese, kısa mesaj gönderebildiğiniz kadar kolay ve anında Libra göndermeye izin veren bir cüzdan olarak düşünmesine rağmen;  zaman içinde, bir düğmeye basarak faturaları ödemek, bir kod taramasıyla bir fincan kahve satın almak ya da nakit para taşımak zorunda kalmadan yerel toplu taşıma araçlarını kullanmak gibi insanlara ve işlere ek hizmetler sunmayı umduğu bir mecraya dönüştürmeyi hedefliyor.

 

Facebook Kripto Para Birimi Güven Veriyor mu?

Tabii ki, Facebook’un son zamanlardaki gizlilik engelleri, birçok insanı Calibra ve Libra’yı kullanmakta tereddüde sevk edebilir. Facebook, bugün bu endişeleri gidermek için elinden gelenin en iyisini yaptı ve Calibra’nın sahtekarlığı tespit etmek ve durdurmak için kullanılan otomatik sistemler de dahil olmak üzere “bankaların ve kredi kartlarının kullandığı aynı anti-dolandırıcılık ve anti-dolaşma süreçlerine” sahip olacağını söyledi. Calibra ayrıca Messenger ve WhatsApp aracılığıyla 24/7/365 canlı desteğe sahip olacak, bu nedenle muhtemelen bir sorun olduğunda birileri her zaman size yardımcı olacak.

 

Calibra’nın, sınırlı vakaların yanı sıra, Facebook için hesap veya finansal bilgi paylaşmayacağı garanti ediliyor. Veriler, yasalara uymak veya Calibra’da temel işlevsellik sağlamak amacıyla paylaşılacak, ancak bu veriler Facebook’ta düzgün bir şekilde reklam hedefleme için kullanılmayacak deniyor. Bakalım süreç bize neyi gösterecek? Ve Calibra ile Libra’nın esasında hangi akla ve mantığa göre üretildiği de gün yüzüne çıkacak!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.