TechnoSehir

Facebook İmparatorluk mu Kurmaya Hazırlanıyor?

Facebook İmparatorluk mu Kurmaya Hazırlanıyor?

Dünya’nın bir numaralı sosyal medya fenomeni Facebook, tüm tahminlerin ve beklentilerin aksine kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Tabii ki bu bir tesadüf olamaz. Zira geçtiğimiz dönemlerde Instagram ve ardından WhatsApp’ı alan Zuckerberg ve ekibi, gözünü birkaç sosyal medya eklentisine daha dikmiş gibi görünüyor ve bunların başında da Snapchat geliyor.

WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın alarak büyük bir atılım gerçekleştiren ve öncesinde Instagram için Kevin Systrom’a ödediği 1.2 milyar dolar ile tüm dikkatleri üzerine çeken Facebook, tüm sosyal medya kullanıcılarını 2 katına çıkararak toplamda 5 milyar gibi bir sosyal hedef kitleye ulaşmış oldu ve bu da Dünya nüfusunun hemen hemen yarısına eşit. Dolayısı ile kitleleri harekete geçirebilecek büyük bir potansiyele de sahip olan Facebook’un, toplumu hangi noktaya evireceği de tamamı ile kendi inisiyatifine geçirmiş durumda.

Dünya’da birçok sosyal gelişmelerin doğrudan milyonlara ulaşmasını sağlayan sosyal medya gibi bir aracı elinde bulunduran Facebook’un bir imparatorluk kurduğunu hayal etsenize. Hem de hangi amaç ile kullanacağı henüz tam belli değil. Ve bunun için de birçok adım attığı da sıklıkla gündeme gelmektedir. Eğer Snapchat ve bahsi geçen diğer sosyal ağları da bünyesine katarsa Zuckerberg’in neler yapabileceğini kimse kestiremeyecektir. Tabii ki bunu sadece olumsuz anlamda da değerlendirmemek gerekir. Zira, bunun bir başarı öyküsü olduğunu ve ileride Facebook çatısı altında tıpkı Tesla’nın kurucusu Elon Musk’un hiçbir alakası olmayan SpaceX projesine adım attığı gibi bir projeye atılacağını söyleyenlerin sayısı da az değil. Eğer Zuckerberg 5 milyarlık nüfus ile büyük bir akımı başlatırsa, kimse bunun en az bir Dünya savaşı etkisi yaratamayacağını iddia edemez.

Zuckerberg ve ekibinin eğer doğruysa Youtube gibi bir gelişmiş ağa sahip olan video izleme sitesi kuracağı ve bunu Facebook’a entegre edeceği gibi bir söylentiyi bir adım daha götürecek olursak; sanırım Google’yi yıkamasa da sarsacak ve Yandex’in yapamadığını gerçekleştirecek bir Arama motoru kuracağını söyleyebiliriz. Hep birlikte göreceğiz ama 2020 yılına lütfen çok dikkat edin. Çünkü Facebook ve Zuckerberg’in şifresi bu senede kırılacaktır. Bu sadece küçük bir tahmin! Ya her şeyin sonu, ya da büyük bir akımın başlangıcı. Peki ya Siz ne düşünüyorsunuz?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.