Kapat

Dünyanın En Hızlı Teknolojisine Son 2 Gün

Anasayfa
İnternet Dünyanın En Hızlı Teknolojisine Son 2 Gün

Türkiye’de yeni bir dönem başlatacak olan 4.5G için 2 gün kaldı.

Türkiye’de uzun dönemden beri 3G mobil veri kullanılırken, yapılan çalışmalar sonrasında artık 4.5G internet hızı da kullanılabilecek. 1 Nisan tarihinden itibaren kullanıma sunulacak yeni internet bağlantısı ile mobil veride adeta bir devrim yaşanacak. 3G’ye göre 10 kat daha hızlı olması beklenen 4.5G sayesinde telefonlar üzerinden oyun oynamak, film izlemek ya da indirme işlemleri yapmak saniyeler içerisinde gerçekleşebilecek.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda hızlı bir şekilde veri transferi yapılmasını sağlayan 4.5G’inn kullanıcıların internet konusunda sorun yaşamadan işlemlerini yapabilmesine imkân tanıyacağı belirtilirken, özellikle online olarak film ya da dizi izleme oranlarının artması bekleniyor.

Bireysel kullanımlarda daha çok eğlence amaçlı bir etkisi olacak 4.5G’nin en önemli artısı sağlık alanlarında kullanılması olacak. Veri transferlerinin artması sayesinde sorunsuz bir şekilde bağlantı sağlanabilecek olması, farklı teknolojilerini kullanılmasını sağlayacak.

 2 GB 1 Dakikada İndirilecek!

4.5G ile 2 GB büyüklüğündeki bir dosya ya da bir film, cihazlara 54 saniye içerisinde indirilebilecek. 3G’ye göre bu oran 14 kat olarak belirlenirken, kullanıcıların konumu da internet hızında önemli bir faktör olarak yine devrede olacak.

2GB büyüklüğündeki bir video, 3G’de 780 saniyede yüklenirken, 4.5G’de 54 saniyede indirilebilecek.

Böylece veri indirme hızı 14 kata kadar artacak. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterebilecek.

4.5G kullanmak isteyen kişilerin için ön onay şartı aranırken, kişililerin 4.5G uyumlu cihaz ve sim kart sahibi olması halinde yeni internet hızına geçiş çok kolay bir şekilde sağlanabiliyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Google Photos Güncellemesine Dikkat

Kullanıma sunulduğu günden itibaren Android işletim sistemlerinde kullanılmaya başlanan ve yoğun bir ilgi gören Google Photos için ciddi bir uyarı...

Kapat