TechnoSehir

Dünya Mobil İnternet Hızları Belli Oldu: İşte Türkiye’nin Sıralaması

Dünya Mobil İnternet Hızları Belli Oldu: İşte Türkiye’nin Sıralaması

Dünya’nın mobil çağa geçmesi, bu alanda internetin daha yoğun kullanılmasına imkan sağladı. Artık bilgisayar ya da tabletlerin yerine ufak cep telefonları ile tüm işlemler yapılıyor oldu. Özellikle telefonların daha da “akıllandığı” günümüzde mobil aygıtlar, hayatın vazgeçilmezleri arasında belki de su ve ekmekten sonra 3.sıraya yerleşmiş durumda. İnsanlar, hayatın içinde olan hemen hemen tüm iş ve işlemlerini mobil aygıtlar ile yapıyor. Ufak bir hesaplama işinden tutun da yemek siparişine değin her şey mobil aygıtlar ile yapılıyor. Peki, mobil aygıtlar ile internet kullanımının teknik rakamlarını hiç merak ettiniz mi? İnternet işlemlerini mobil cihazlar ile en fazla yapan ülke hangisi sizce? Peki Türkiye bu ligde var mı ya da olmalı mı? Hangi hızlarda internet kullanılıyor? İşte detaylar…

Dünya’nın 1 numarası Norveç!

Dünya’da mobil internet kullanımı gün geçtikçe daha da artıyor. Bu kullanımın yanı sıra mobil aygıtlarının internet hızı da merak konusu. Bu ligin 1 numarası ise Norveç. Dünya’nın en yüksek hızda mobil internetini kullanan ülke olan Norveç, ortalama 67.3 Mbps ile öncü konumunda. Norveç’i takip eden Kanada ise 65.1 Mbps ile ikinci sırada. Liste Hollanda ile devam ediyor. 3.sıradaki Hollanda 60.7 Mbps ile mobil internet hızını kullanıyor.

 

Türkiye Orta Sıralarda Yer Alıyor!

Ülkemiz ise 34.5 Mbps ile orta sıralarda. Dünya’nın mobil internet hız röntgenini çeken Ookla verilerine göre Türkiye’nin en yakın rakibi ise; 34.4 Mbps ile İspanya oldu. Peki ABD, Çin ve İngiltere gibi ülkeler bu listede kaçıncı sırada? Belki size biraz şaşırtıcı gelebilir ama Evet Türkiye, ABD, Çin ve İngiltere’den mobil cihazlarda daha hızlı internet kullanıyor.

Medya incelemesini de araştırmanın bir konusu olarak inceleyen Ookla, internet başlığının 162 bin civarında haberde konu yapılmasına rağmen; mobil internetin sadece bin 250 haberde konu alındığını gösteriyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.