TechnoSehir

Çin’den Bitcoin’e Milyonluk Darbe!

Çin’den Bitcoin’e Milyonluk Darbe!

Çin’den Bitcoin sanal madenciliğine milyonluk darbe geliyor. Bildiğiniz gibi son yılların en popüler konularından biri de hiç kuşkusuz Bitcoin ve sanal madencilik. Esasında Bitcoin’in yanı sıra onlarca sanal para çeşidi olmasına rağmen sanal para denince akla ilk gelen hep Bitcoin olmuştur. Bu yüzden eğilimler genelde Bitcoin tekelinde döndüğü için biz de şimdilik bu akıma ayak uydurmaya devam ediyoruz. Ve Bitcoin ile ilgili haberlerimize tüm hızı ile devam ediyoruz. Bu konudaki son haber ise Çin’den. Detaylar yazımızda…

 

Sanal Madencilik ve Dünya’nın Bu Alana Bakış Açısı

Esasında her şey The Economist dergisinin 1988’deki kapağında yer alan bir haberden sonra gelişti. Bu habere konu olan başlık ise; “Dünya Yeni Bir Para Birimine Hazır mı?” idi. Yani artık fiziki para olarak bilinen Fiat para birimlerinin yerine sanal paralar gelecekti. Bunu yaklaşık 30 yıl önce tüm Dünya ile paylaşan The Economist, sanırım bir kehanet yapmanın çok ötesinde bir işe imza atmıştı. Ve Dünya’nın Finans geleceğine bir ışık tutmuştu. İşte Bitcoin ile daha da gelişen bu yeni Dünya Finans Sistemi, günümüzde bilinmeyenleri arttırdı. Mesela, bu paraların nasıl üretileceği gibi…

Herkesin elde etmesi zor ama elden ele dolaşımının kolay olması gereken bu yeni Finansal Sistem için en önemli nokta üretim aşaması olacaktı. Tabii ki üretimin de sanıldığı kadar basit olmaması ve oldukça sığ bir minvalde yürütülmesi gerekecekti. Tam da bu aşamada madencilik olarak bilinen “mining” kavramı ortaya atıldı. Bu yeni kavrama göre, sınırlı sayıda maden yani coin daha da yani; madeni para üretilmesi gerekiyordu. Bu sayı da halen günümüzde de kabul edildiği gibi toplamda 21 milyon adet olacaktı. Peki nasıl üretilecekti?

Bilgisayar ortamında algoritmalar ve matematiksel problemlerin çözülmesi ile madeni paralar üretilecekti. Ve bu işleme madencilik adı verilecekti. Madencilik yapmak her bilgisayara sahip kişilerin hür hakkı olacaktı. Evet başta belki bu durum tüm bilgisayarlar için eşit hak anlamına geliyordu ama sonraları en iyi ekran kartının en iyi işlemleri yapabilmesine olanak tanındı. Bu da doğal olarak haksızlığın henüz madencilik kısmında yapılmasına neden oldu. İşte, en iyi ekran kartı, CPU ve ekstra araçlar ile daha fazla maden kasılmaya başlandı. Ve bu sayede milyonlarca kişi bu işi yapmak için heveslendi. Bir kısmı henüz maddi yetersizliklerden dolayı yarı yolda kaldı, bir kısmı ise kasmaya çalıştığı madenlerin ellerinden uçtuğuna tanıklık ederek bu işin pek de basit olmadığını anlamaları ile hüsrana uğradı. Yani sadece birkaç bin kişinin tekeline giren bu işlemin yöneticileri de sadece birkaç kişi oldu. Ve adı gerçekte ne olduğu bilinmeyen Satoshi Nakamoto tarafından Dünya’ya sunulan bu altın tepsi, esasında sadece üst tabakanın faydasını gördüğü bir alan olmaya başladı.

Madencilik ile üretilen madeni paralar, yeni Finans akımlarını hayatımıza soktu. Sanal cüzdan, Kripto Para firmaları, Blok zincirleri, Hash kavramları ve daha birçok yeni kavram hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Hergün binlerce el değiştiren sanal paraların kim tarafından ve nasıl yönetildiği şöyle dursun, bu alana en çok yönelen ülkelere bir göz atalım!

 

Dünya’da Birçok Ülke Sanal Madenciliğe Soyundu

Sanal madenciliğin ABD, Çin, Rusya ve Japonya başta olmak üzere birçok ülkede devlet eli ile yönetilen bir alan olmaya başlaması, diğer ülkelerin de iştahını kabarttı. Başta Brezilya, Hollanda ve Hindistan gibi ülkeler, milyarlarca dolarlık yatırımlar ile bu alana olan yoğun ilginin en önemli aktörleri oldu. Fakat bu “Sanal Pembe Rüya” pek de uzun sürmedi. Çünkü birçok ülke bunun esasında bir Balon olduğuna kanaat getirdi ve Sanal Para ile mücadele adı altında kampanyalar başlattı. Bunun son örneği ise ülkemiz oldu. Ülkemizde artık Sanal Madencilik adına yapılan tüm adımlar illegal olarak kabul edildi ve yasal prosedürlere bağlandı. İşte tam da bu aşamada öyle bir gelişme oldu ki, Bitcoin yatırımcıları için sancılı günlerin başlayacağı anlamına geliyor. Buna göre artık Türkiye’nin de yer aldığı safa Çin de katılmaya karar verdi. Ve Çin artık bu Balon’un patlaması gerektiğine karar veren bir adım attı.

 

Çin’den Sanal Madenciliğe Darbe…

ABD’nin bir projesi olduğuna inanan Çin, artık Bitcoin madenciliğinin yasaklandığını duyurdu. Bu da Bitcoin’in mali değeri üzerinde yıkıcı bir etkiye sebep olabilir. Geçtiğimiz günlerde 100 milyon dolarlık Bitcoin alımı yapan “esrarengiz adam” kim sorusunun cevapları arasında gösterilen Çin’in bu hamlesi ile bir kenara çekildiğini de belirtmek gerekir.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), Bitcoin’in güvenlik risklerini arttırdığına ve Yuan üzerinde orta ve uzun vadede olumsuz etkisi olacağına hükmederek bu alanı yasakladığını duyurması, kimleri rahatsız eder bilinmez ama bu adımın Bitcoin için çok sancılı günlerin geleceğini göstereceği de kesin. Aynı zamanda Bitcoin madenciliğini yasaklayan 20 ülkenin olduğunu ve bunların arasında Türkiye’nin de bulunduğunu hatırlatmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.