TechnoSehir

BlackBerry Key2 İkili Kamerası ve Geliştirilmiş Görünümüyle Geliyor

BlackBerry Key2 İkili Kamerası ve Geliştirilmiş Görünümüyle Geliyor

TCL, geçtiğimiz yıl çıkardığı KeyOne’ın hafif orta segment bir devamı olarak nitelendirilebilecek olan BlackBerry Key2’yu çıkaracaklarını onayladı.

Geçen yıl bir küllerinden doğma çabası olarak çıkardığı KeyOne’ın ardından TCL, bu yıl serinin devam cihazı olan BlackBerry Key2’nun piyasaya sürüleceğini duyurdu. Temel olarak, BlackBerry’nin klasik mekanik klavyesine sahip orta segment bir telefon diyebiliriz. Key2, KeyOne’a oldukça benziyor aslında, sadece TCL üst ve alt çerçeveyi biraz daha incelterek klavye tuşlarını biraz daha büyütme yoluna gitmiş. Klavyenin üst tarafında bulunan navigasyon tuşları da artık arkadan ışıklandırmalı yani kullanımda değillerken gözden kayboluyorlar ve böylece ekran olduğundan daha büyük gözüküyor.

Key2, KeyOne’ın bodur ve endüstriyel görünümünden kendini kurtarmış. Uzaktan baktığınızda bir Samsung Galaxy Note 8 ile karıştırabilirsiniz fakat mekanik klavyesine baktığınız anda bir BlackBerry olduğunu anlıyorsunuz. Firmanın da satışları arttırma konusunda güvendikleri şey de bu zaten. BlackBerry’nin başkan yardımcısı Alain Lejeune’nin yaptığı açıklamaya göre TCL’nin hedefi “BlackBerry akıllı telefonlarını ikonik yapan özellikleri tutup üzerine etkileyici yenilikler ve tecrübeler eklemek”miş, zaten bu yeniliklerin çoğu da yazılımla geliyor.

Her ne kadar Key2’ya “gelmiş geçmiş en gelişmiş BlackBerry akıllı telefonu” deseler de, geçmişteki modellerinden o kadar da bir farkı yok. Aynı KeyOne gibi Key2’nun da 3:2 en boy oranlı 4.5-inch bir LCD ekranı bulunmakta. Telefonun avantajı e-mail gönderirken ya da mesajlaşırken kolaylık sağlayan mekanik klavyesi fakat bunu sağlamak için ekran boyutundan kesinti yapılıyor ki bu da oyun oynarken ya da video izlerken bir dezavantaja dönüşüyor. Bu ikilem eğer ekran klavyesi tercih ediyorsanız daha da büyüyor hatta özellikle & ve {} gibi mekanik klavyede bulunmayan sembolleri kullanırken.

TCL, Key2’yu üretirken telefonun ekranına ve boyutuna bir yenilik getirmemiş olabilir fakat arkasına birçok yerde reklamını yaptığı ekstra bir kamera ekledi. Cihazda ikili 12-megapiksel kameralar bulunuyor, birinin açıklığı f/1.8, öbürü ise  f/2.6 açıklığıyla Portre Modu ve daha hızlı oto-odaklanma sağlıyor. Öndeki 8-megapiksellik kameranın 30 FPS’te 1080p video kaydedebilme özelliğinin yanısıra yavaş çekim ve panorama modları da bulunuyor. Kamera özellikleri açısından bakıldığında Key2, iPhone 8 Plus gibi lüks marka telefonlara rakip olabilir fakat Samsung Galaxy Note 8’in ya da S9’un daha az açıklıklı lenslere sahip kameralarıyla kıyaslandığında bir adım geride kaldığını da söylemek gerek.

BlackBerry Key2

Key2’nun parladığı diğer bir alan ise pil ömrü. Key 2’da yine KeyOne’da kullanılan 3500 mAh’lik pil kullanılmış ve bu ddemek oluyor ki sizi bu pil 2 gün götürür. Özellikle herkesin şarj problemi yaşadığı bu devirde, iki günlük bir pil ömrüne sahip olmak Key2 için çok büyük bir avantaj.

TCL, ekstra sağ shift tuşunu kaldırıp yerine bir “hız” tuşu koymayı tercih etmiş, bu hız tuşu da bir uygulama başlatıcısına benziyor ve belirlediğiniz tuşları kısayol olarak kullanabilmenize izin veriyor. Örneğin, “I” tuşunu Instagram’ı açması için ayarlayabilirsiniz, böylece hız tuşuna basılı tutarken eğer “I”ya basarsanız artık Intagram açılır. Bu tip ayarlamaları, mekanik klavye üzerinde bulunan 52 tuşa da yapabilirsiniz.

Boşluk çubuğu (space bar) hala hem kameradayken çekme tuşu olarak hem de bir parmak izi okuyucusu olarak iş görmeye devam ediyor. Key2 ayrıca bütünü klavyeyi bir touchpad olarak kullanmanıza olanak tanıyor yani artık el hareketlerinizi kullanarak sayfaları gezebilirsiniz sadece hiçbir tuşa basmamaya özen gösterin.

Key2, 3.5mm kulaklık girişini sol üstte tutmuş, güç ve ses açma kapama tuşlarını ise sağ tarafa eklemiş. Ayrıca telefon KeyOne’da gördüğümüz, sağ tarafta bulunan “kolaylık tuşu”nu da korumuş. Bu kolaylık tuşu temel olarak, sizin bir kısayol ile programlayabileceğiniz ekstra bir tuş. Yani toplam olarak bakıldığında, Key2’da 53 adet programlanabilir tuş bulunuyor.

Key2’nun geriye kalan özellikler KeyOne’ın özelliklerinin hafif geliştirilmesi olarak nitelendirilebilir. Cihaz, varsayılan olarak Android Oreo kullanıyor ve içinde orta segment telefonlarda görmeye alıştığımız Qualcomm Snapdragon 660 bulunuyor. Hem RAM hem de dahili depolama ikiye katlanarak, 6 GB RAM ve 64 GB ya da 128 GB dahili depolama seçenekleri sunulmuş. Temel depolama planına sahip Key2’lar $649’dan başlıyor ve tüm dünyaya bu ay açılıyor. An itibariyle siyah ve gri olmak üzere iki renk seçeneği bulunuyor.

Eğer eski bir BlackBerry kullanıcısıysanız ve mekanik klavye kültürüne aşinaysanız ya da 2000’lerin nostaljik havasını hissetmek istiyorsanız tekrardan, Key2’yu kullanmaya bayılacaksınız. Asıl soru, firmanın satış beklentilerini karşılayabilecek kadar BlackBerry hayranı kaldı mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.