TechnoSehir

Bitcoin’in Hızı Durdurulamıyor: 12.500 Doları Geçti

Bitcoin’in Hızı Durdurulamıyor: 12.500 Doları Geçti

En son 17 ay önce 12.500 dolar sınırını test ettikten sonra sürekli düşüş trendine geçen ve 4 bin dolar seviyelerine kadar inerek yatırımcılarına “dip” noktayı gösteren Bitcoin, tekrar 12.500 Dolar kritik seviyesini test etmeyi başardı. Buna göre, sadece 17 ayda Bitcoin, yatırımcılarına %250’ye yakın oranda kazandırmış oldu ve çoğu sanal para yatırımcısına ve Forex uzmanlarına göre bu artış trendi, kademeli olarak artmaya devam edecek. Peki Bitcoin’i bu denli harekete geçiren ve sert yukarı yönlü dalgalanmalara sebep olan argüman ne? Çin ve ABD bu işin neresinde ve yükseliş trendi daha nereye kadar devam edecek? İşte tüm yönleri ile Bitcoin’in seyri…

 

Çin ve ABD’nin Artıştaki Yeri Ne?

Çin, özellikle Hongkong merkezli sanal para transferinin en fazla yapıldığı ülke konumunda. Bu ülkeden anlık olarak yapılan Bitcoin işlemleri, Dünya’nın geri kalanına oranla %30 oranında. Bu da doğal olarak Hongkong’daki herhangi bir hareketliliğin, doğrudan Bitcoin’in uluslar arası piyasasını anında ve büyük oranda etkileyebilmesi anlamına geliyor. Bununla birlikte, Hongkong yatırımcılarının ayı piyasa ve diğer koşulları çok iyi yönetebilecek kabiliyete ve deneyime sahip olmaya başlaması, Bitcoin transferi yapılmasa dahi bazı spekülasyonlar ile bu para biriminin değerini sübvanse edebilmelerini sağlıyor.

ABD ise; Çin’den sonra Bitcoin piyasasının en fazla geliştiği ülke konumunda. ABD’deki herhangi bir hareketlilik Çin ile birlikte bu sanal parayı doğrudan etkileyebiliyor. Aynı zamanda Dünya’nın en büyük yatırımcı ve ortak girişimcilerin bu ülkede olması ve bununla birlikte çok güçlü spekülatör ataklarının buradan kolaylıkla yönetilebilmesi de, Bitcoin’in seyrini çok yönlü olarak etkileyebiliyor. JPMorgan Chase & Co tarafından yapılan son değerlendirmeye göre müşteri tahvillerinin Bitcoin merkezli olarak yapılacağının piyasalar tarafından doğru algılanması da, Bitcoin’in 12.500 dolar seviyelerinden alıcı beklemesinde büyük rol oynadı. Aç yatırımcılar için bu aynı zamanda hızlı ve anlık alımları da sağladığı için fiyat bir anda bu noktaya kadar geldi ve öyle görünüyor ki (sadece tahmin) bu miktar çok daha büyük eşiklere tırmanacak.

 

Facebook Libra’nın da Etkisi Var!

Geçtiğimiz günlerde Facebook, Libra adlı yeni kripto para birimini Bitcoin’e rakip olarak sunacağını ve bununla birlikte Calibra isimli Blockchain merkezini dünyaya sunacağını servis etmişti. İşte böyle bir atak da her yönü ile yatırımcıların Facebook gibi bir devin bu sektöre yatırım yapmasının, sanal paraya olan güvenini arttırmasını sağlamasına neden oldu. Bununla birlikte, bazı iç ve dış etkiler de Bitcoin’in güven tazelemesine neden oldu. İşte bu da Bitcon’in bu yönde bir artış sağlamasını kolaylaştırdı.

Düne Göre %11.5 Artış!

Geçtiğimiz günlerde 10 bin doların biraz üstünde pozisyon alan Bitcoin’in bugün 13 bin dolar sınırına dayanması, 1 günde yatırımcılarının %11.5 oranında kâr elde etmesini sağladı. Bugün de aynı artışın devam ettiğini görüyoruz ve bakalım artış nereye kadar devam edecek. Bunu hep birlikte burada göreceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.