TechnoSehir

Bitcoin’den Şaşırtan Seyir: 8 Bin Dolar Seviyesine Yükseldi!

Bitcoin’den Şaşırtan Seyir: 8 Bin Dolar Seviyesine Yükseldi!

2017 ve 2018’de yatırımcılarını oldukça üzen Bitcoin’in, bu senenin ilk çeyreğinden başlayan yükseliş trendi ile 2 katına yakın bir yükseliş sergilemesi, kırılan gönülleri tekrar kazandığı yorumlarına neden oldu. Peki 8 bin dolar seviyesini test eden ve Salı itibari ile bu eşiği de aşan Bitcoin’in yükselmesinin arkasındaki gerçek sebep ne ve bundan sonraki yükseliş trendi devam edecek mi? İşte Bitcoin’in seyri…

 

Salı İtibari İle 2 Katına Yakın Yükseliş

2017’nin sonları ve 2018, Bitcoin yatırımcıları için gerçek anlamda kabus yılları idi. Bu yıllarda 20 bin doların üstünü gören Bitcoin’in bir anlamda tepetaklak olması, birçok kişinin büyük miktarlarda para kaybetmesine neden oldu. Birçok Bitcoin yatırımcısı bu işten büyük zararlar ile karşılaşırken; el değiştirdiği kişiler için ise büyük bir fırsatın doğması anlamına geliyordu. Geçtiğimiz sene 4 bin dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin, geçtiğimiz Salı itibari ile yeni yatırımcılarına tam 2 katlık bir kazanç sağladı.
Bitcoin’in 2 katına yakın yükseliş sergilemesi, nedenlerin de sorgulanmasına ve trendin devam edip etmeyeceğine dair merakları arttırmış durumda. Coindesk’e göre, bu trend uzun bir süre daha devam edecek. Ama dalgalı bir şekilde artacağı ifade edilmekte. Yani, orta vadede yatırım yapacaklar için ideal bir yatırım aracı olacağı söyleniyor. Buna göre kısa vadede ya da daha uzun vadede, nasıl bir risk iştahı barındırdığını söylemek güç.

Çin ve ABD’nin Yükselişe Etkisi

Bitcoin’in bu denli yükselmesi, özellikle Blockchain teknolojisine olan güven endeksinin ABD ve Çin gibi ülkelerde artışa geçmesinden kaynaklanıyor. Her ne kadar, bu sebep başlı başına önemli bir etken olsa da; aynı zamanda Çin’den gizemli bir yatırımcının, piyasadan 20 milyon dolar değerinde Bitcoin çekmesi de bu değeri arttıran ve Bitcoin’i değerlendirmeye neden olan önemli bir gelişme.
Ulusal İttifak Menkul Kıymetlerinden Andy Brenner, kimin Bitcoin aldığının doğrudan akışın arkasında gizemli bir gelişme olduğunu söylerken, Çinli yatırımcıların dijital para birimini çeşitlendirme aracı olarak kullanmasının önümüzdeki günlerde de devam edebileceğini söylemesi, bu yönde bir yatırımın devam edeceğini gösteriyor.
Çinli yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin bir diğer nedeni de; son yıllarda Dolara karşı Yuan’ın kan kaybetmesi gösteriliyor. Buna göre; Doların değerinin Çin borsalarında değer kazanmasının önüne geçmesi de böylelikle engellenmiş olacak.

İngiltere’deki çevrimiçi ticaret şirketi eToro Genel Müdürü Iqbal V. Gandham Salı günü CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Olumsuz haberler artık olumsuz bir etkiye sahip değil” dedi.
Gandham, Bitcoin fiyatının artık temel bir değere sahip olduğunu ve şimdi dijital para birimini kabul eden Amazon pazarının önemli taşıyıcıları olan Samsung ve HTC telefonları gibi bireysel hikayelerin, tüketici kabulü üzerinde etkili olmaya başladığını söyledi. Gandham, dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri olan Fidelity Investments‘in kısa sürede kurumsal müşteriler için kripto alım satımı yapmaya başlayacağına dair söylentilerin de gerçek olduğunu belirtti.

Bu arada, dijital para birimi eleştirmeni David Gerard, bitcoin’i kısa süre önce satış yapanları sıkıntıya sokan dijital para birimlerinin büyük sahipleri tarafından alım satım hamlelerine atıfta bulunuyor. Pazartesi günkü bir blog yazısında Gerard, “Balinalar”, başlıklı yazısında kısa pozisyonlar zorlanıncaya kadar piyasayı satın alan kısa alıcıların hareketlerinden bahsediyor. Gerard, fiyatı daha yüksek miktara yönlendiren balinaların daha sonra kar ederek sattıklarını söylüyor. Kripto uzmanı ayrıca Bitcoin’deki artışı, likidite enjekte etmek için dijital pazara getirildiği varsayılan “testler” adı verilen “dolar-yerine” belirteçleri akıtmasına bağladı.
Önümüzdeki günlerde Bitcoin’i hangi düzeyde göreceğimize ve buna neden olan gelişmelere daha yakın şekilde değineceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.