TechnoSehir

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Finansal dünya; garip terimler, farklı para birimleri ve sonsuz takas seçenekleri ile son derece kafa karıştırıcı bir kavram olabiliyor. İnternetin günlük yaşantımız ile kurduğu bağlantı, finans sektörünün de etkilenmesine neden oldu. İnternet bankacılığı, ödeme sistemleri ve hisse senetlerinin yanı sıra zamanla yeni para birimleri de ortaya çıktı. Söz konusu para birimlerine kripto para adı veriliyor. Kripto para birimleri, güvenlik ve kimlik doğrulama için şifreleme yöntemlerini kullanılıyor. Söz konusu kripto paralar, Euro ve dolar gibi para birimleri ile rahatlıkla satın alınabiliyor. Kripto paralar arasında en ünlüsü ise Bitcoin’dir. Bitcoin, zamanla popülerlik ve güç kazanmaya devam etti. Bitcoin, ilk başlarda karmaşık bir kavram gibi görünebilir fakat bu içerikte istediğiniz birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Bitcoin Tek Bir Kişi veya Kurum Tarafından Kontrol Edilmez

Kafa karıştırıcı değil mi? Birçok insan da ilk bakışta aynısını düşünüyor. Bildiğimiz anlamda para birimlerinin arzı, bankalar tarafından kontrol edilir ve değeri de küresel piyasa koşullarına göre artıp azalabilir. Bitcoin, bu kavramların her birini bozuyor. Bitcoin, blok zinciri adı verilen bir yazılım aracılığıyla çalışır ve bu yazılımı kullanan herkes tarafından ortaklaşa bir şekilde kontrol edilir.

 

Bitcoin Sayısı Sabittir

Fiziksel olarak basılmadığı için Bitcoin’in sayısının sınırsız olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu durum kripto para biriminin değerini düşürür ve hatta onu değersiz hale getirirdi. Tam tersine piyasada şu an toplam 21 milyon Bitcoin bulunuyor ve bunların büyük çoğunluğu çıkarılmış durumdadır. 2140 yılına gelindiğinde ise Bitcoin’lerin tamamının çıkarılmış olması bekleniyor. Böylelikle Bitcoin’in arzı sabit kalacak ve fiyat da tamamen talep tarafından belirlenecektir.

Bitcoin’in Gerçek Bir Değeri Yoktur

Eğer cebinizdeki kâğıt paraya bakarsanız, üzerinde bir rakam görebilirsiniz. Bu rakam cebinizdeki paranın değerini belirler. Üstelik paranın değerini biz biçtiğimiz için o para bizim için değerlidir. Bitcoin için de durum aynıdır. Bitcoin, insanlar Bitcoin’e inandıkları ve çeşitli mal ve hizmetleri Bitcoin ile satın aldıkları için değerlidir. Bitcoin, popüler olmaya devam ettikçe, Bitcoin’in değeri de aynı oranda artacaktır.

 

Bitcoin ile Yapılan Tüm Alışverişleri Görebilirsiniz

Bitcoin’i özel yapan şeylerden birisi de tamamen şeffaf olmasıdır. Kişisel verileriniz kimseyle paylaşılmaz fakat yapılan işlemler ve bu işlemlerdeki miktarlar herkes tarafından görülebilir. Blok zincirinde yapılan her işlem, her kullanıcı tarafından görüntülenebilir. Bu durum blok zincirinin ve Bitcoin’in daha şeffaf ve daha güvenli bir yapıya kavuşmasını sağlıyor.

Siz de Bitcoin Madenciliği Yapabilirsiniz

Bitcoin madenciliği, bir bilgisayar programı aracılığıyla Bitcoin ağı üzerinde yapılan işlemleri onaylamak için karmaşık matematiksel denklemleri çözmeye verilen bir isimdir. Bitcoin madencileri, bu problemleri çözdükten sonra belli bir miktar Bitcoin ile ödüllendirilir. Eğer arzu ederseniz ve bilgisayarınızın donanımı da uygunsa siz de Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz. Yalnız bu işlemin enerji maliyetinin de yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bitcoin ile Yapılan Bir İşlem Tersine Çevrilemez

Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biri de kimsenin kimseyi ödeme yapmaya zorlayamayacak oluşu ve yapılan alışverişlerin asla tersine çevrilemeyeceğidir. Eğer bir firmaya aldığınız ürün karşılığında Bitcoin ile ödeme yaparsanız, ne siz ne de karşı taraf bu işlemi tersine çevirebilir. İşte bu nedenle Bitcoin ile ödeme yaparken çok dikkatli olmalısınız. Ayrıca blok zincirinde karşı tarafın sizi tekrar ödeme yapmaya zorlaması gibi bir durum da söz konusu değildir.

Az Bir Komisyon Ödeyerek Para Gönderebilirsiniz

Diyelim ki yurtdışındaki bir yakınınıza veya arkadaşınıza para göndermek istediniz. Bu durumda yüksek komisyon oranları, kur farkı ve daha birçok bedel ile karşılaşma riskiniz bulunur. Buna ek olarak arkadaşınız, paranın eline geçebilmesi için birkaç gün boyunca beklemek durumunda kalır. Bitcoin ile hiç komisyon ödemeden veya çok az komisyon ödeyerek anında para transferi yapabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.