TechnoSehir

Bitcoin Cüzdanları Kaç Çeşittir?

Bitcoin Cüzdanları Kaç Çeşittir?

Bitcoin Cüzdanları Kaç Çeşittir?

Her şeyden önce Bitcoin’i saklamak için bir yer bulmalısınız. Kripto para dünyasında kripto paraların saklandığı yere cüzdan adı verilir ve cüzdanların birçok farklı çeşidi bulunur. Farklı cüzdan tipleri, Bitcoin kullanıcılarına farklı güvenlik önlemleri, farklı saklama alanları ve farklı erişim seçenekleri sunar. Cüzdanın kripto paraları ve Bitcoin’i saklamada kullanılan ana yöntem olmadığı da bilinmelidir. Bitcoin cüzdanları, size özel bir kriptografik şifre oluşturur ve bu sayede Bitcoin’lerinize ulaşabilir ve harcama yapabilirsiniz. 5 farklı Bitcoin cüzdanı tipi bulunur. Bunlar; masaüstü, mobil, online, donanım ve kağıt cüzdan olarak bilinir.

Masaüstü Cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar, kullanıcıların kripto paraları üzerinde tam kontrol sağlamalarına olanak tanıyan ve kripto paraların güvenliğini sağlayan özel bilgisayar yazılımlarıdır. Kalın masaüstü cüzdanları, kullanıcılara fonları üzerinde tam kontrol sağlar, blokları bilgisayarlarına indirmelerine olanak tanır ve fonların güvenliği garanti altına alınır. Öte yandan ince masaüstü cüzdanlarda ise kişilerin blokları indirmelerine gerek kalmaz ve böylelikle ince masaüstü cüzdanlar taşınabilir cihazlara rahatlıkla kurulabilir.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanların en temel avantajı, fonların her daim kullanıcıların kontrolünde olmasıdır. Mobil cüzdanlarda yer alan QR kodunu okutarak mal ve hizmetler için rahatlıkla ödeme yapılabilir. Bazı durumlarda telefonların NFC özelliği, kullanıcıların temazsız olarak rahat bir şekilde işlem yapmasına olanak tanır. Böylelike kullanıcıların alışveriş yaparken hiçbir bilgi girmesine gerek kalmaz. Tüm mobil cüzdanların ortak özelliği ise hiçbirinin tam Bitcoin müşterisi olmamasıdır. Bitcoin’i tam olarak kullanabilmek için tüm blok zincirini indirmek gereklidir fakat yüksek boyutundan ötürü mobil cihazlarda bu işlemi yapmak zordur.

Online Cüzdanlar

Eğer internet üzerinde bir cüzdan kullanıyorsanız, cüzdanın internet üzerinde başka birinin sahip olduğu sunucu üzerinde olduğunu bilmelisiniz. Online cüzdanlar aracılığıyla fonlarınıza ulaşmak ve işlem yapmak gerçekten çok kolay olabilir fakat sunucunun hacklenmesi ve hizmet sağlayan firmanın Bitcoin’lerinize el koyma riski her zaman bulunur. Tüm bu riskler, önemli güvenlik önlemleri ile büyük ölçüde düşürülebiliyor fakat siz yine de çok dikkatli olmalısınız.

Donanım Cüzdanlar

Donanım cüzdanlar, kişilerin fonlarını saklamak ve ödemelerini gerçekleştirmek için kullandığı klasik yöntemlerden biri olarak bilinir. Donanım cüzdanların birçok farklı tipi bulunur fakat bu cüzdanlar genel olarak kullanıcılara paraların cebinde taşıma kolaylığını sunmaları ile bilinir. Öte yandan bu cüzdanlar, kötü amaçlı kişiler tarafından kolaylıkla çalınabilir. İşte bu yüzden donanım cüzdanlar, iyi bir şekilde korunmalıdır.

Kağıt Cüzdanlar

Bitcoinleri saklamanın belki de en güvenli yolu kağıt cüzdanlardır. Bitcoinleri saklarken sıklıkla kullanılan kağıt cüzdanlar, güvenlik için iki adet QR kodu kullanır. Bu kodlardan ilki kamuya açıktır ve size gelen Bitcoin transferini sağlamak için kullanılan bir koddur. Diğeri ise size özeldir ve Bitcoin ile yapacağınız alışverişleri yönetmek için kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.