TechnoSehir

Birleşik Krallık Hükümeti’nden Oyun Konsollarına Şok!

Birleşik Krallık Hükümeti’nden Oyun Konsollarına Şok!

 

Birleşik Krallık Hükümeti’nden oyun konsollarına şok karar. Birleşik Krallık Hükümeti’nden, Nintendo, Sony ve Xbox gibi oyun konsollarına soruşturma açıldı. Soruşturmanın sebebi ise rekabet ve müşteri hizmeti ihlalleri. Buna göre artık tüm oyun konsolları daha şeffaf olmak zorunda ve özellikle oyun platformları için ilan edilen indirim ve kampanyaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını belgelendirmeleri gerekecek. Peki bu sürece neden olan şey ne ve bu süreç nasıl işleyecek? Detaylar yazımızda…

 

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) Gözünü Kararttı!

PlayStation Plus, Nintendo Switch Online ve Xbox Live Gold gibi birçok oyun konsolunun kullanıcı haklarını ihlal ettiğini düşünen CMA, artık bu durum için bir soruşturma başlattı. Ve sonuçta, özellikle oyun indirimlerinin firmalar tarafından ilan edildiği şekli ile olup olmadığı başta olmak üzere, kampanyalar, yayım tarihi, müşteri bilgilerinin 3.kişiler ile paylaşılıp paylaşılmadığı, yönetmelik ihlali dışındaki durumlarda ücret iadelerinin yapılıp yapılmadığı ve seçilen paketlerin tüm haklarının sağlanıp sağlanmadığı gibi durumların hepsinin soruşturulması masada olacak. Kısacası tüm oyun konsolları artık diken üstünde diyebiliriz. Peki ya ihlaller ispatlanırsa!

 

İhlal Olması Durumunda Neler Olacak?

CMA tarafından oyun konsollarının, ihlallerden bir/birkaçı ya da hepsinin ihlal ettiği kanaatine varılırsa bu durumda; oyun konsolu firmaları ağır cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilecek. Bu cezalar arasında; para cezası, Birleşik Krallık topraklarında oyun konsolu firmaların artık satış yapamaması ve hatta Uluslar arası tahkim mekanizmaların harekete geçirilmesi gibi bir dizi yaptırımlar ile karşı karşıya kalmaları da mümkün.

 

Oyun Konsollarından Karşı Hamle

Oyun konsolu firmalarından ortak adım geldi ve Birleşik Krallık makamlarının bu ithamının yersiz olduğu savunuldu. Tüm dünyadaki yönetmelik ve yasaların aynısının bu topraklarda da aynen izlendiğini savunan firma yetkilileri, gerekli evrakların Hükumet ile de paylaşıldığı söyledi.

Oyun konsollarının Birleşik Krallık için vazgeçilemez bir alan olduğunu ifade eden firma yetkilileri, uzun vadede bunun olumsuz etkilerinden kendilerinin de etkileneceğini belirtmeleri  özellikle İngiliz firmalarının bu konsol şirketlerindeki paylarını akla getirdi. Bundan sonraki durumun hangi yöne doğru evrileceğini ve sonucun kimi daha fazla etkileyeceğini soruşturma sonucundan sonra hep birlikte göreceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.