TechnoSehir

Aselsan’dan Dev Adım: Kızılötesi Dedektörler Artık Yerli ve Milli İmkanlarla Üretilecek!

Aselsan’dan Dev Adım: Kızılötesi Dedektörler Artık Yerli ve Milli İmkanlarla Üretilecek!

Son yıllarda Dünya’nın en gelişmiş Savunma ve Harp teknolojileri şirketleri arasında gösterilen ve basamakları birer birer tırmanan Aselsan’dan yeni bir hamle daha geldi. Savunma sanayisinin en önemli şirketlerinden biri olan Aselsan’dan dışa bağımlılığı minimalize edecek son gelişme; radar sistemlerinden alçak/yüksek irtifa gereçlerine, keşif gözetlemeden elektro-optik sistemlerine, insansız hava araçlarından füze başlıklarına değin onlarca alanda kullanılan “Kızılötesi Dedektörler” alanından geldi. Buna göre artık Aselsan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin milyonlarca dolarlık dışa bağımlılığını önemli derecede azaltacak ve yerli yazılımların yanı sıra Türk mühendisler ile de desteklenen Kızılötesi Dedektörleri, TSK envanterine milli imkanlar ile kazandıracak. İşte detaylar…

 

Kızılötesi Dedektörler Milli ve Yerli İmkanlar İle Üretilecek

İleri teknolojik araç ve gereçlere yerli yazılım desteği sunan Aselsan, sadece birkaç ülkenin sahip olduğu bir teknolojiyi test etti ve istenen başarıyı sağladı. Buna göre artık sadece birkaç ülkenin yanı sıra ülkemizde de, milli ve yerli imkanlar ile hemen hemen tüm hava ve kara savunma ve harp sistemlerinin en önemli bileşenlerinden biri olan Kızılötesi Dedektörler üretilebilecek. Hem de çok kısa sürede seri üretim ile birlikte ülkemiz sınırları dışında da satışı söz konusu olabilecek.

 

Kızılötesi Dedektörler Nerede Kullanılıyor?

Gece-gündüz, sis, yağmur, toz ve duman gibi hiçbir hava koşulundan etkilenmeden termal kameraların görüş mesafe ve netliğini korumasını sağlayan Kızılötesi Dedektörler, hava-kara ve deniz sistemlerinin hepsinde kullanılmaktadır.  Günümüzde Fransa ve Amerika başta olmak üzere farklı ülkelerden temin edilen bu sistem artık yerli imkanlar ile üretilecek ve İHA’lar gibi önemli keşif araçlarının yanı sıra sınır korumasını sağlayan kameralara da entegre edilebilecek. Bu sayede TSK’nın hem manevra kabiliyeti, hem Harp gücü hem de sınır güvenliği önemli ölçüde desteklenmiş olacak.

 

En Önemli Hedef Altay Tankına Entegre Edilmesi

Geleceğin savunma ve harp aracı olarak TSK envanterine katılan Altay tankı, Kızılötesi Dedektörler tarafından donatılacak en önemli hedef olarak görülüyor. Atış-kontrol sistemleri ile birlikte Hedef kitleme özelliği ile Altay tankı için mükemmel bir takviye olacak bu teknoloji sayesinde artık hedefler daha kolay ve daha güçlü şekilde imha edilebilecek. Bu sayede maliyetler daha da azalacak ve manevra-etki kapasitesi de istenen noktaya gelebilecek. Atış kontrol sistemini doğrudan etkileyecek bu sistem ile birlikte Altay tankının ihracatı da önemli ölçüde etkilenecek.

 

Kızılötesi Dedektörlerin Teknik Özellikleri…

Yoğun Ar-Ge çalışmalarının meyvesi olarak geliştirilen Kızılötesi Dedektörler, orta ve uzun dalga boylu kızılötesi bandında çalışmaktadır. 273 santigrat derece ve üzerindeki sıcaklıklara kadar termal ısıya göre ayarlanabilen bu dedektörler, daha önceki geliştirilen ve 640×512 formatındaki 15 mikrometre piksel adım ile cıva kadmiyum tellür tabanlı dedektörlerin daha da geliştirilerek elektromanyetik spektrumun 8 ila 12 mikrometre bant aralığına kadar indirgenmesi ile üretilmiştir. Yani bu da daha fazla hassasiyet ve dış etkiden daha az etkilenmesi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda sadece insanların değil casus varlıkların da hareketlerinin tespitini kolaylaştıracağı anlamına gelmektedir.

 

Yerli Kızılötesi Dedektörler, IDEF’te Tanıtılacak

Türkiye’nin en önemli savunma ve harp teknolojilerinden biri olmaya aday Kızılötesi Dedektörlerin, Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF)’te 14.cüsü düzenlenen sergide 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında sergilenmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda Teknofest’te de sergileneceğini şimdiden hatırlatmak gerekir.

 

Önümüzdeki günlerde Kızılötesi Dedektörlerin daha başka hangi alanlarda kullanılacağına ve bu teknolojinin diğer savunma platformlarına entegre edilişine hep birlikte tanıklık edeceğiz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.