TechnoSehir

Apple, Steam Link’i Reddettikten Sonra App Store Kurallarını Yeniden Gözden Geçirme Kararı Aldı

Apple, Steam Link’i Reddettikten Sonra App Store Kurallarını Yeniden Gözden Geçirme Kararı Aldı

Apple, Valve’nin Steam Link uygulamasını geçtiğimiz günlerde reddettikten sonra bu hafta App Store’un kurallarında bu tip uygulamalara gerekli yasal boşluğu sağlayan ufak değişiklikler yaptı.

Peki ilk olarak, Valve’nin Steam Link uygulamasının reddedilişi hakkında bilgisi olmayanlar için kısa bir açıklama yapalım.

Valve’nin oyun yayınlama uygulaması Steam Link, bu ay başında yaptığı başarılı Android beta açılışına rağmen iOS’a gelememişti. Orijinal Steam Database Twitter hesabında yazana göre Apple, Steam Link’i bariz “iş çatışmaları” nedeniyle reddetti. Steam Link ilk olarak mobil için martın başında duyurulmuştu ve uygulama kullancıların mobil cihazlarından, PC’lerindeki Steam kütüphanesine erişip direkt dokunmatik ekran veya Bluetooth kontrolcüsü aracılığıyla kullanımı için doğrudan yayınlamasına yarayan bir uzak masaüstü uygulaması görevi görüyor.

Hala bu “iş çatışmasının” ne olduğu tam olarak belli değil, bazı iddialara göre bu olay Apple’ın App Store’a koyulan her uygulamanın satışından yüzde 30 komisyon alması ile alakalı olabileceği söyleniyor. Diğer bir görüş ise, Steam Link’in bir iOS kullanıcısının App Store haricindeki başka bir uygulama marketi olan Steam’e erişmesini sağlamasının Apple’ın sıkı kontrollü ortamı için bir tehdit olarak algılanmış olabileceği. Apple ise bu iddialara henüz herhangi bir yanıt vermedi.

Valve “Umarız Apple bu kararını gelecekte tekrar gözden geçirir.” şeklinde bir açıklama yapmıştı ve buradan durumun ufak bir yanlış anlaşılmanın sonucu olmadığını ve hemen çözülemeyeceğini anlamıştık. Geniş bir Steam kütüphanesine sahip iOS kullanıcıları için üzücü bir haberdi, çünkü özellikle bu uygulamanın yıllar boyunca mobile gelmesi heyecanla beklenmişti ve tam da oturma odasından kolaylıkla oyunu ekrana verebilme gibi çok büyük bir rahatlık parmaklarının ucuna gelmişken Apple’ın bu teknolojiyi onaylamaması bir hayli üzücü olmuştu.

Bunun üzerine Apple, Reuters’a göre Valve’nin Steam Link uygulaması gibi mobil uygulamalara izin verebilmek amacıyla sessizce AppStore kurallarını geçtiğimiz pazartesi güncelledi.

Ancak bu değişiklik, Apple’ın uzun süredir varolan poliçesini değiştirmiyor. Bu poliçeye göre, hiçbir iOS uygulaması kendi uygulama marketine sahip olamaz ve kullancıların AppStore tarafından onaylanmamış bir yazılım satamaz ya da indirtemez. Apple’ın bu poliçesi, iOS cihazlarında bulunan içerik üzerinde sıkı bir kontrol sağlamasını sağlıyor ve ayrıca App Store her kazançtan yüzde 30 pay alıyor. Apple’ın, App Store’u da kapsayan büyümekte olan hizmet kolu, tüm markanın evrimleşen iş modelinin en büyük dayanağı konumunda. Yani Apple’ın bunun gelişimine kötü etkisi olabilecek her şeyi baştan engellemesi oldukça doğal bir tepki.

Peki yeni gelen değişiklik tam olarak neye mi izin veriyor? Steam Link gibi uzaktan yayınlama uygulamalarının, işlemler bir masaüstü PC üzerinde yapıldığı ve iPad ya da iPhone’un kendisinde yapılmadığı sürece kendi uygulama marketlerini içermelerine olanak sağlıyor. Yani, belli ki Apple’ın Steam Link’i reddettiğine pişman olmuş ve Valve’in gönlünü almak için böyle bir muafiyet hazırlamış. Bu muafiyet sayesinde Steam Link gibi uygulamalar ve diğer oyun yayınlama hizmetleri iOS cihazlarda rahatlıkla çalışabilecek. Ancak şu an resmi olarak Steam Link’in App Store’daki mevcudiyeti hakkında herhangi bir bilgi yok, muhtemelen Valve’in tekrar talepte bulunması gerekecektir ilk önce. Şunu da belirtelim ki uygulama Android de çoktan açık betaya girdi bile.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

COPYRIGHT © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu Web Sayfası Click Bilişim (clickbilisim.com) Tarafından Hazırlanmıştır.